Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) była na zwolnieniu lekarskim, obecnie po porodzie jest już na urlopie macierzyńskim. Pełniła funkcje wychowawcy klasy. Chcemy powierzyć tą funkcję innemu nauczycielowi. Jak powinno wyglądać to prawnie? Czy dodatek za wychowawstwo nauczyciela na urlopie może być odebrany? Czy rozdane godziny zatrudnionym nauczycielom należy dopisać do umowy aneksem i nie wykazywać ich jako godziny doraźnych zastępstw czy stale wykazywać jako zastępstwa doraźne?
Dodatek za funkcyjny przysługuje nauczycielowi, któremu powierzono pełnienie obowiązków np. wychowawcy klasy. W trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim nauczycielka nie będzie wykonywała swoich obowiązków, należy więc przydzielić je innemu nauczycielowi. Dodatkowo, podczas urlopu macierzyńskiego nauczycielka pobiera zasiłek macierzyński, nie ma więc potrzeby zmieniania jej angażu. Nowemu wychowawcy należy przydzielić na piśmie wychowawstwo w zastępstwie za nieobecną nauczycielkę i sporządzić nowy angaż z dodatkiem funkcyjnym. Po powrocie nauczycielki z urlopu dodatek ten zabieramy mu sporządzając kolejny angaż. Pozostałe godziny nauczycielki można rozdysponować zatrudnionym nauczycielom w taki sam sposób - pismo informujące, że dane godziny zostają im przydzielone na dany okres (do dnia powrotu nauczycielki do pracy). Jeżeli w wyniku przydzielenia tych godzin któryś nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze uzyskałby pełny etat, trzeba sporządzić aneks do umowy ale również z zaznaczeniem, że jest to stan przejściowy - na czas określony. Doraźne zastępstwa, jak sama nazwa wskazuje, to pojedyncze godziny, które pojawiają się w razie krótkotrwałej nieobecności nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej z wygaszającymi klasami gimnazjalnymi. Nauczyciel prowadzący zajęcia z plastyki w gimnazjum zatrudniony na umowę o pracę na 3 godziny tygodniowo od 2006 roku przyjeżdża do nas z innej szkoły, gdzie jest zatrudniony w pełnym etacie na podstawie mianowania. Od przyszłego roku szkolnego nie mam dla niego godzin, bo nie będzie już gimnazjum. Jak mogę z nim rozwiązać stosunek pracy? Co z odprawą w tym przypadku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy aby przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły (z konkursu) musi on mieć aktualną ocenę pracy?
- Czy w przedszkolu niepublicznym z oddziałami integracyjnymi można zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji w wymiarze 14 godzin (popołudniowych)? W placówce istnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania oraz z zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Ewentualny kandydat ma ukończone Policealne studium medyczne - terapię zajęciową oraz rozpoczęte studia Pedagogika specjalna - terapia zajęciowa z psychomotoryką
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ministerstwo Rozwoju we współpracy z MEN przygotowało wytyczne dotyczące zaangażowania personelu w projektach finansowanych z EFS (W-wa 17.05.2017) - jeśli zajęć z uczniami nie może zrealizować uczeń danej szkoły, może być do tych zajęć zatrudniony nowy nauczyciel, jednak "Nauczyciela takiego zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy (...)". Jak określić wymiar czasu pracy (godzina zajęć to 45 min, a godzina z KP to 60 min)? Jak określić stawkę wynagrodzenia? Czy jest jakiś szczególny wzór takiej umowy? Czy gdzieś w portalu znajdę porady dotyczące zatrudnienia nauczycieli w tej formie - czy już Państwo o tym pisali?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty regulują zatrudnianie obcokrajowców (Ukraina) w Szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe