Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka - stażysta w roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęła staż, umowa o pracę na rok szkolny. Zakończenie stażu przypada na 31.05.2018 r. W międzyczasie okazało się, że jest w ciąży - termin porodu na dzień 13.05.2018 r. Czy w związku z przejściem na urlop macierzyński od dnia porodu staż ulega przedłożeniu? (mimo że nie będzie ponad 30 dni); Czy może przystąpić, podczas przebywania na urlopie macierzyńskim, który wg wstępnych deklaracji ma trwać do ok. 23 września 2018 r., do rozmowy kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego? I czy ewentualnie dyrektor szkoły musi podpisać kolejną umowę z nauczycielem, aby umożliwić przystąpienie do rozmowy kwalifikacyjnej w terminie późniejszym?
Jeśli nauczyciel od dnia 13 maja 2018r. będzie nieobecny w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub urlopu macierzyńskiego, to jego staż nie ulegnie przedłużeniu. Staż przedłużają nieobecności trwające nieprzerwanie dłużej niż miesiąc. Termin zakończenia stażu przypadnie na dzień 31 maja 2018r. Nauczyciel w okresie 30 dni od dnia zakończenia stażu powinien złożyć dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju, a dyrektor dokonać oceny dorobku zawodowego za okres stażu w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania. Po otrzymaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego nauczyciel składa wniosek wraz z dokumentacją o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego. Nie ma przeszkód, aby nauczyciel przebywający na urlopie macierzyńskim, przystąpił do rozmowy kwalifikacyjnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje nauczyciel. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego jest zatrudnienie w szkole (nauczyciel przebywający na urlopie macierzyńskim pozostaje w stosunku pracy). Skoro nauczyciel jest zatrudniony do 31 sierpnia 2018r. to nie ma przeszkód, aby przystąpił do rozmowy w miesiącu sierpniu. Pozwoli to na przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego i wydanie decyzji o nadaniu lub odmowie nadania stopnia nauczycielowi w terminie do dnia 31 sierpnia 2018r. Jeśli chodzi o możliwość zawarcia kolejnej umowy z nauczycielem stażystą, to przepis art. 10 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela dopuszcza możliwość nawiązania z nauczycielem stażystą stosunku pracy na czas określony na kolejny rok szkolny w razie ustalenia dodatkowego stażu - w przypadku uzyskania przez nauczyciela negatywnej oceny dorobku zawodowego lub braku akceptacji komisji kwalifikacyjnej.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017 r. poz.1189 z późn.zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U.z 2013r. poz.393).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 01.09.2014 do 31.08.2015 pracowała w pełnym wymiarze godzin w innej szkole od 01.09.2015 do 30.09.2015 pracowała poniżej pół etatu, natomiast od 01.10.2015 do 31.08.2016 pracowała w wymiarze 15/18 godzin tygodniowo, od 01.09.2016 pracuje u nas i złożyła wniosek o kontynuację stażu na nauczyciela mianowanego/u nas ma 11/18 godzin tygodniowo. Czy w/w nauczycielka może kontynuować staż pomimo tego, że w m-cu wrześniu miała poniżej półetatu? Bardzo proszę o odpowiedź, nadmieniam, że w/w nauczycielka zwróciła się z prośbą o przedłużenie stażu do 30.06.17 r. Inna nauczycielka posiada następujące wykształcenie; 1.świadectwo dojrzałości; 2.dyplom mistrza fryzjerstwa; 3.zaświadczenie ukończenia kursu pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu; 4.rozpoczęła studia-pedagogikę. U nas jest zatrudniona jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Moje pytanie czy w/w nauczycielka może złożyć podanie o awans?
- Czy nauczyciel ma możliwość zdawać jeszcze egzamin na nauczyciela dyplomowanego mimo że minął już termin w którym mógł to robić? Pani dostała ocenę dorobku w lipcu 2013 od kwietnia 2014 była na zwolnieniu aż do stycznia 2017 (urlop dla poratowania zdrowia, rehabilitacja itd itd)
Teraz przyszła z pytaniem czy może przystąpić do egzaminu na nauczyciela dyplomowanego czy musi robić od nowa cały staż. A jeśli musi robić staż od nowa to czy da się go skrócić? Jeśli tak to na jakiej podstawie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania?
Pozdrawiam
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka 1.09.2019 rozpoczęła staż na nauczyciela dyplomowanego, który miał się zakończyć 31.05.2022 r. Od 12.06.2020 r. do 01.07.2020 r. przebywała na L-4, a od 2.07.2020 r. do 31.06.2021 r. na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Czy staż należy wydłużyć o czas od 12.06.2020 r. do 31.06.2021 r. jako nieobecność nieprzerwaną i czy termin zakończenia stażu 18.06.2023 r. jest prawidłowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik pracował w szkole A na pełny etat, było to podstawowe miejsce pracy. Wypłacany był główny dodatek stażowy. Nasza szkoła była dodatkowym miejscem pracy, gdzie dodatek stażowy był wypłacany w czwartym roku pracy. W październiku tego roku Nauczyciel złożył oświadczenie, że podstawowym miejscem pracy jest nasza szkoła, ponieważ tu realizuje pełny wymiar godzin, a w szkole A ma parę godzin. Uważam, że nie ma podstaw do przeliczenia stażu. Ponieważ pracownik nie posiada świadectwa pracy ze szkoły A, gdyż nadal tam pracuje? Jak rozwiązać ten problem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe