Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka (stopień awansu - mianowany) w zatwierdzonym projekcie organizacyjnym na rok 2014/15, w związku z brakiem możliwości zapewnienia jej całego etatu w szkole macierzystej, miała zaplanowane podwyższenie pensum w wymiarze 27/19. Część godzin, w ramach tego podwyższonego pensum, miała realizować w szkole macierzystej, a pozostałe w innej szkole na terenie tej samej gminy, w wymiarze 13/25 (pół etatu pedagoga). W dniu 18.08.2014 r. nauczycielka dostarczyła zwolnienie lekarskie, które z uwagi na stwierdzoną ciążę, lekarz wypisał do dnia 16.09.2014 r. Czy w związku z brakiem możliwości podjęcia pracy w dniu 01.09.2014 r. należało anulować zapis w projekcie organizacyjnym szkoły o podwyższonym pensum i wypłacić nauczycielce wynagrodzenie tylko za godziny przewidziane do realizacji w szkole macierzystej, bez powierzania jej obowiązków pedagoga w innej szkole i uwzględniania wynagrodzenia za te godziny? Czy zapis w projekcie organizacyjnym jest obowiązujący przez cały okres przebywania nauczycielki na zwolnieniu lekarskim i powinna mieć wypłacane wynagrodzenie z uwzględnieniem podwyższonego pensum? Jakie przepisy regulują postępowanie dyrektora w opisanej sytuacji?
Zaplanowane w projekcie organizacyjnym zatrudnienie obowiązuje przez cały rok szkolny. Wszelkie zmiany mogą wynikać bądź z porozumień między pracodawcą i pracownikiem (aneksy do umów o pracę w trakcie roku szkolnego) bądź z jednostronnych decyzji (np. przydzielenie większej ilości godzin w zastępstwie za nieobecnego pracownika). W trakcie roku szkolnego nie mozna natomiast w szkole feryjnej zmniejszyć wymiaru etatu nauczycielowi. Wszelkie wypowiedzenia (zarówno umów, jak i warunków pracy - do nich stosuje się te same przepisy) wynoszą 3 miesiące ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 20, 23, 27 Karty Nauczyciela).
Jezeli nauczycielka nie otrzymała w maju ograniczenia etatu, to przez cały rok szkolny powinna być zatrudniona w pełnym wymiarze godzin. Fakt, że 1 września nie rozpoczęła pracy z uwagi na zwolnienie nie ma znaczenia dla treści jej angażu. Za okres zwolnienia lekarskiego przysługuje jej zatem wynagrodzenie z pełnego etatu, z uwzględnieniem podwyższenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z pensum 18h prowadzi dodatkowo zajęcia rewalidacyjne. Z jakiego pensum ma mieć przydzielone te dodatkowe godziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zwolnić nauczycielkę z art. 20 (nie ma dla niej godzin, zmiana organizacji pracy szkoły), jeżeli jest zatrudniona w szkole podstawowej, do której włączono od 1.09.2017r. gimnazjum? Nie wykazałam jej w projekcie organizacji pracy szkoły na 2016/17. Nauczyciel ma 38 lat pracy i uprawnienia emerytalne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor z dniem 5 marca zrezygnował z funkcji i za zgodą organu prowadzącego od 01.04 jest nauczycielem. Czy zachowuje on przyznany wcześniej dodatek motywacyjny (Dodatek przyznano na rok 2018), jeśli tak to do kiedy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo na okres pełnienia funkcji burmistrza przez innego nauczyciela. Jak wygląda sytuacja nauczyciela zastępującego, gdy burmistrz na koniec swojej kadencji idzie na zwolnienie lekarskie, a powinien wracać do szkoły? Czy umowa na zastępstwo nadal obowiązuje zastępującego nauczyciela? Kto wtedy płaci byłemu burmistrzowi? Jakie nowe dokumenty należy sporządzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowuje arkusz organizacyjny na rok szkolny 2018/2019 - jakie pensum ma nauczyciel który prowadzi zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, rewalidację, logopedię i doradztwo zawodowe oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów niepełnosprawnych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe