Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka świetlicy, kontraktowa, staż pracy 6 lat, umowa na czas nieokreślony. Czy może zostać zwolniona mimo, iż jej etat nie ulega likwidacji? Na to stanowisko planuje się przesunąć nauczyciela dyplomowanego z dłuższym stażem pracy, który do twej pory nie pracował na świetlicy, prowadził nauczanie indywidualne dziecka z pośledzeniem w stopniu znacznym.
Niestety, takie postępowanie pracodawcy naruszyłoby przepisy prawa pracy. Fakt, że przy dobieraniu nauczycieli do zwolnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi należy kierować się m.in. długością stażu pracy czy stopniem awansu zawodowego, nie oznacza, że możemy "manipulować" etatami. Do zwolnienia wybieramy spośród nauczycieli tej samej specjalności a stanowiska nauczyciela przedmiotowego i wychowawcy świetlicy to dwa różne stanowiska w szkole. Poza tym pani zatrudniona w świetlicy ma swój odrębny stosunek pracy, również chroniony przez przepisy prawa. W omawianym przypadku nie ma podstaw do tego, aby zwolnić ją z przyczyn określonych w art. 20 KN.
Należy ponadto pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wymaga, oprócz formy pisemnej, uzasadnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ze względu na zmniejszoną liczbę zaistniała konieczność wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi j. angielskiego. Zmiana etatu na niepełny tj. np: 14/18. Co się stanie jeżeli nauczyciel odmówi. Jest to nauczyciel dyplomowany.
- Czy prawidłowo naliczono dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły? Dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły nalicza się zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. W rozporządzeniu tym nie ma określonych konkretnych kwot dodatku dla sekretarzy szkól, a są tylko pewne ograniczenia co do jego maksymalnej wysokości. W przypadku sekretarzy szkół zostało zastrzeżone, że dodatek funkcyjny nie może przekroczyć 80% najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Na obecną chwilę w gminie najniższym wynagrodzeniem jest wynagrodzenie wynoszące 1850,00 zł brutto, czyli maksymalna kwota przyznanego dodatku to 1480,00. Czy jeśli sekretarz ma wyższą zasadniczą i jest naliczony dodatek funkcyjny 20% od jego zasadniczej, ale nie przekracza kwoty 1480,00 to jest to błędne naliczenie ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania przyrody w SP może uczyć biologii w ośmioklasowej SP?
- Dzień dobry,
czy zatrudniając w przedszkolu nauczyciela wspomagającego oprócz kwalifikacji z zakresu pedagogiki specjalnej, nauczyciel ten musi posiadać również kwalifikacje do pracy w przedszkolu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop dla nauczyciela zatrudnionego od 1 września 2015 do 30 czerwca 2015 r. (czy będzie to 56 dni - 14 dni okres ferii) czy pozostałe 4 dni w czerwcu do końca miesiąca mogę odjąć i uznać, że nauczyciel wykorzystał urlop i wypłacić ekwiwalent za 38 dni ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe