Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Kwalifikacje do nauczania religii reguluje POROZUMIENIE pomiędzy KONFERENCJĄ EPISKOPATU POLSKI oraz MINISTREM EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 6 września 2000 r. w sprawie...

PORADA PRAWNA

06 marca 2014 Kadry

Nauczycielka ukończyła 6-letnie zaoczne studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w W-wie, zdając egzamin ex universa theologia (równoznaczny z absolutorium wyższych studiów) - 23.03.2006 r., a także ma świadectwo ukończenia specjalizacji katechetycznej. Nie ma tytułu magistra teologii. Czy nauczycielka ma kwalifikacje do nauczania religii, w szczególności w klasach I-III szkoły podstawowej?

Kwalifikacje do nauczania religii reguluje POROZUMIENIE pomiędzy KONFERENCJĄ EPISKOPATU POLSKI oraz MINISTREM EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 6 września 2000 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii. Zgodnie z jego przepisami, w szkole podstawowej religii mogą nauczać następujące osoby:

1) księża, którzy ukończyli wyższe diecezjalne lub zakonne seminarium duchowne i legitymują się dyplomem lub zaświadczeniem ukończenia seminarium,
2) osoby świeckie i zakonne, które ukończyły wyższe studia teologiczne i posiadają przygotowanie katechetyczno-pedagogiczne,
3) alumni wyższych seminariów duchownych po ukończeniu piątego roku studiów,
4) osoby świeckie i zakonne, które ukończyły wyższe studia magisterskie bez przygotowania teologicznego, ale przygotowanie to uzupełniły w formie teologiczno-katechetycznych studiów podyplomowych lub kolegium teologicznego prowadzonego zgodnie z zasadami ustalonymi przez Konferencję Episkopatu Polski, zwanego dalej "kolegium teologicznym", 

5) osoby świeckie i zakonne, które posiadają dyplom ukończenia kolegium teologicznego,
6) alumni wyższych diecezjalnych lub zakonnych seminariów duchownych oraz studenci wyższych studiów teologicznych po ukończeniu czwartego roku - jeśli kontynuują studia.

 

Nauczycielka opisana w pytaniu nie posiada odpowiedniego wykształcenia. Uzyskanie absolutorium nie jest równoznaczne z uzyskaniem wyższego wykształcenia. Dopiero po złożeniu egzaminu dyplomowego absolwent wyższej uczelni może legitymować się takim wykształceniem.

USTAWA z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym:

Art. 167.
1. Absolwenci studiów otrzymują uczelniane dyplomy ukończenia studiów, potwierdzające uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego i suplementy do dyplomów. Absolwenci studiów podyplomowych i kursów dokształcających otrzymują świadectwa ukończenia tych studiów lub kursów.

2. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarskodentystycznego i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja – data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.

 

Nauczycielkę można zatrudnić na stanowisku nauczyciela religii za zgodą organu prowadzącego pamiętając, że nauczyciela religii zatrudnia się wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły wydanego, w przypadku Kościoła Katolickiego, przez właściwego biskupa diecezjalnego.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT