Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w 2013 r. została nauczycielem kontraktowym. Przepracowała rok w szkole (2013/2014 ), potem miała przerwę w zawodzie. Ponownie rozpoczęła pracę w tym roku szkolnym 2023/2024. Czy wobec tego we wrześniu 2024 r. może rozpocząć staż wg dotychczasowych przepisów na nauczyciela mianowanego w wymiarze 1 i 9 miesięcy (będzie miała 2 lata pracy w zawodzie)? Inna nauczycielka w listopadzie 2022 r. została nauczycielem mianowanym, czy wobec tego jej okres zatrudnienia skraca się o 2 lata i będzie pozostawać w zatrudnieniu 3 lata i 9 miesięcy, by zostać nauczycielem dyplomowanym?
W przypadku nauczycielki nr 1 stosuje się art. 10 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.), zgodnie z którym nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych przy stażu wynoszącym 1 rok i 9 miesięcy.
Przepisy dotychczasowe to:
1) ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm. w 2022 r., poz. 935, poz. 1116 i poz. 1700) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.,
2) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200).
W świetle obowiązujących przepisów wymieniona nauczycielka kontraktowa może 1 września 2024 r. (po przepracowaniu w szkole 2 lat) rozpocząć staż w wymiarze 1 roku i 9 miesięcy, który planowo powinna zakończyć 31 maja 2026 r.
Nauczycielka nr 2, która w listopadzie 2022 r. została nauczycielem mianowanym, zgodnie z art. 12 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. jest jednym z nauczycieli, którzy stopień nauczyciela mianowanego uzyskali według przepisów dotychczasowych i do dnia 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, w związku z czym okres pracy w szkole skraca się o 2 lata – do 3 lat i 9 miesięcy od dnia uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego (czyli od listopada 2022 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mianowany, który otrzymał negatywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu na nauczyciela dyplomowanego i nie odwoływał się do organu sprawującego nadzór może złożyć wniosek do dyrektora szkoły o przedłużeniu stażu o 9 miesięcy?
Czy w przypadku złożenia odwołania do organu sprawującego nadzór i nie rozpatrzenia sprawy w terminie, nauczyciel może złożyć wniosek o podjęcia postępowania i będzie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego pomimo ustalonej negatywnej oceny przez dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający w placówce macierzystej tylko 7 godzin może kontynuować staż na nauczyciela dyplomowanego? Dodam, że rozpoczynając staż miał on 9 godz., czyli wymagane pół etatu. Obecnie ta liczba się zmniejszyła. W drugiej placówce ma tylko 7 godz. i każdą ze szkół ma na osobnych umowach, czyli nie jest to dopełnienie etatu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy nauczyciela stażysty, który został zatrudniony dnia 2 września 2016r. Pytanie brzmi: jaka data zakończenia stażu powinna widnieć na sprawozdaniu nauczyciela stażysty- czy prawidłowa to - 31.05.17r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego, który zobowiązał się je uzyskać, może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego? Podjęte przez nauczyciela studia podyplomowe w celu uzyskania przygotowania pedagogicznego będą trwały dłużej niż staż na stopień nauczyciela kontraktowego, czy nauczyciel będzie mógł zatem zakończyć staż po 9 miesiącach (zanim uzyska przygotowanie pedagogiczne)? Kiedy będzie mógł złożyć wniosek o wszczęcie postepowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Chciałbym zapytać czy powinienem zmodyfikować swój plan rozwoju zawodowego? Staż na n-la dyplomowanego zacząłem 1.09.2014 r. w SP 9 w Łomży jako n-l matematyki (do 31.05.2017). Na podstawie przeniesienia służbowego od 1.09.2015 r. pracuję w SP w Stawiskach na stanowisku dyrektora. Mam także 4 godz. tygodniowo matematyki. Czy w związku z pełnieniem funkcji dyrektora w okresie stażu powinienem zmodyfikować plan, czy jedynie wystarczy, że opiszę działania z pracy w SP 9 i SP Stawiski w sprawozdaniu, które złożę do burmistrza w czerwcu 2017? Co powinienem zamieścić w sprawozdaniu za okres wrzesień 2015 – maj 2017 (czas pracy na stanowisku dyrektora)? Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę (jakaś podstawa prawna)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe