Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w maju podpisała zgodę na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia do 5/18. W lipcu złożyła do dyrektora szkoły wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Z jakiego wymiaru będzie miała wypłacane świadczenie z etatu – czy z 5/18?
Zakładając, że obniżenie wymiaru zatrudnienia nastąpi w terminie przypadającym po złożeniu wniosku o urlop zdrowotny, kiedy w trakcie jego wniesienia jeszcze nauczycielka była zatrudniona na pełen etat, urlop zostanie jej udzielony po spełnieniu ustawowych warunków dotyczących stażu pracy oraz legitymowania się wymaganym orzeczeniem lekarza medycyny pracy (art. 73 ust. 1 i 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat (art. 73 ust. 5 KN). Przepis ten dotyczy prawa do wynagrodzenia, ale nie określa żadnego szczególnego sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Zgodnie z ogólną regulacją art. 30 ust. 2 KN, wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest m.in. od wymiaru zajęć obowiązkowych. Nauczycielowi wypłaca się wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby normalnie świadczył pracę (wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 26 czerwca 2014 r., V Pa 26/14). Jeśli od 1 września nauczyciel rozpocznie urlop oraz nastąpi obniżenie wymiaru zatrudnienia, to od początku otrzyma wynagrodzenie za 5/18 etatu. Jeżeli dopiero w trakcie urlopu nastąpi obniżenie wymiaru zatrudnienia to od początku urlopu nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za pełen etat, a od dnia zmiany warunków zatrudnienia – za 5/18 etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem wicedyrektorem i korzystam ze zniżki godzin o 11 godzin z pensum 18. Realizuję więc 7 obowiązkowych godzin tygodniowo w świetlicy i dodatkowo 2 godziny ponadwymiarowe również w świetlicy. Z jakiego pensum powinnam mieć wypłacane godziny ponadwymiarowe? Z 18 czy z 26 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym. W dniu 7 sierpnia podpisałam umowę do pracy w szkole podstawowej na stanowisko nauczyciela języka niemieckiego. Zatrudniała mnie dyrektorka szkoły, która swoją funkcję pełniła do 31 sierpnie, gdyż od 1 września objęła stanowisko dyrektora w innej placówce. Byłam ujęta w arkuszu organizacyjnym, który pani dyrektor przygotowała i przesłała go przyszłej pani dyrektor, która obejmowała placówkę w dniu 1 września. Nowa pani dyrektor stwierdziła, że jestem nieprawnie zatrudniona (podważyła decyzję swojej poprzedniczki), stwierdziła, że nie ma dla mnie godzin, gdyż przyjęła kogoś innego. Dziś na posiedzeniu rady pedagogicznej nie zostałam w ogóle przedstawiona jako pracownik szkoły, nie przydzielono mi żadnych czynności. Co ja mam w tej sytuacji zrobić? Jak mam się zachować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który posiada uprawnienia do przejścia na świadczenie kompensacyjne można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 24 lipca 2019 r. do 26 grudnia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża), od 27 grudnia 2019 r. do 23 grudnia 2020 r. na urlopach rodzicielskich. W jakim wymiarze i od kiedy (czy od 24 grudnia 2020 r., czy od 18 stycznia 2021 r.) należy udzielić pracownicy urlop uzupełniający za rok 2019 i 2020? Ponadto nauczycielka ma nieważne badania lekarskie – czy należy wysłać ją na badania lekarskie przed rozpoczęciem urlopu, czy przed 1 września 2021 r. przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na ograniczenie funkcjonowania szkół związane z COVID-19, również pracownicy niepedagogiczni częściowo objęci zostali systemem zadaniowego czasu pracy przebywając w wyznaczonych dniach w domu. Jak w ewidencji czasu pracy zapisać czas zadaniowy, który zwykle pracownik potwierdza podpisując listę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe