Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka z dwudziestoletnim stażem pracy obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Wiem, że po tym urlopie będzie się starać o urlop dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor szkoły, ze względu na oszczędności budżetowe, może odmówić takiego urlopu?
Nie. Dyrektor nie może odmówić udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli orzeczenie lekarskie wskazuje taką potrzebę.
Przepisy Karty Nauczyciela nie dają dyrektorowi możliwości udzielenia urlopu bądź nieudzielenia. Jeżeli nauczyciel przyniesie od lekarza stosowne orzeczenie, urlopu należy udzielić.
Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
Zwłaszcza kwestie finansowe nie mogą być powodem nieudzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Jedynie w przypadku niespełnienia przez nauczyciela warunków określonych w powyższym artykule, tj. zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony oraz co najmniej siedmioletni staż pracy w szkole, można odmówić udzielenia urlopu. Poza tym dyrektor ma możliwość odwołania się od wydanego orzeczenia lekarskiego, zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.
§ 4. 1. Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
2. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy sekretarz szkoły, który pracuje w gimnazjum w momencie wejścia gimnazjum do szkoły podstawowej czyli przekształcenia szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi może zostać przeniesiony? Czy należy z nim rozwiązać umowę o pracę z przysługującymi mu odprawami, a w szkole podstawowej nawiązać z nim nową umowę o pracę ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź: 1/ od 01.09.2017r. będzie zatrudniony ksiądz jako nauczyciel religii. Przedłożył dokumenty dotyczące Jego stażu pracy: - 01.09.1984r. do 31.08.1991r. pełen etat nauczyciel religii, - 01.09.1991 r. do 31.08.1997r. pełen etat nauczyciel religii( nieodpłatna nauka religii w liceum), - 01.10.1997 r. do 31.08.1998 r. 6/18 nauczyciel religii, - 01.09.1998 r. do 31.08.2000 r. 10/18 nauczyciel religii, - 01.09.2000 r. do 31.08.2002 r. 4/18 nauczyciel religii, - 01.09.2006 r. do 31.07.2007r. 10/18 nauczyciel religii. Proszę o odpowiedź jaki będzie miał staż pracy od 01.09.2017r. do wysługi lat i nagrody jubileuszowej i czy zalicza się też nieodpłatne prowadzenie zajęć z religii w liceum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki oświatowo-wychowawczej (placówka nieferyjna), w której odbywają się zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania dla uczestników w wieku 3-23 lat, musi kierować wszystkich pracowników (administracyjnych, obsługi, nauczycieli) na badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy pracownik placówki oświatowo-wychowawczej może być dopuszczony do pracy jeżeli jest brak orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły ma pensum 4 godziny. Realizuje 5 godzin języka polskiego (wt.1h, śr.1h,czw.1h,pt.2h) w cztery dni w tygodniu. Poniedziałek ma bez lekcji. We wtorek był na zwolnieniu lekarskim, ile w w tym dniu powinno mu się wpisać np. nauczycielowi z pensum 18h:5 dni= 3,6 a w tym przypadku 4:4 dni pracy=1h ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zwrócił się do Dyrektora o uzasadnienie braku przyznania dodatku motywacyjnego dla niego. Czy Dyrektor jest zobowiązany to uczynić (podstawa prawna) oraz czy ma to zrobić pisemnie czy wystarczy ustnie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe