Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły ma pensum 4 godziny. Realizuje 5 godzin języka polskiego (wt.1h, śr.1h,czw.1h,pt.2h) w cztery dni w tygodniu. Poniedziałek ma bez lekcji. We wtorek był na zwolnieniu lekarskim, ile w w tym dniu powinno mu się wpisać np. nauczycielowi z pensum 18h:5 dni= 3,6 a w tym przypadku 4:4 dni pracy=1h ?
Pytanie jest niejasne, ponieważ nie wiadomo jak należy rozumieć zagadnienie „ile w tym dniu powinno się wpisać” godzin. Niestety nie sprecyzowano, jakiego zagadnienia miałoby dotyczyć takie „wpisanie”. Jeśli chodzi o ewidencjonowanie godzin nieobecności w pracy w jednym dniu zwolnienia lekarskiego to w indywidualnej ewidencji czasu pracy należy wpisać cały dzień nieobecności, a nie tylko nieobecność w czasie zaplanowanej godziny zajęć z uczniami – § 6 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369). W dzienniku lekcyjnym nie dokonuje się żadnych wpisów dotyczących tego, że z powodu nieobecności nauczyciel (dyrektor) nie poprowadził jedynej zaplanowanej godziny zajęć, ponieważ w dzienniku nauczyciel odnotowuje tylko zrealizowane zajęcia, zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 ze zm.).
W przypadku, gdy pytanie dotyczy ustalania, czy w tygodniu, w którym wystąpiła nieobecność, nauczyciel zrealizował godziny ponadwymiarowe, konieczne jest zapoznanie się z treścią uchwały konkretnego organu prowadzącego, podjętej na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. Ponieważ w ogóle nie przytoczono jej treści, w tym zakresie udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe. Zagadnienia obliczania wymiaru przepracowanych godzin ponadwymiarowych nie reguluje pragmatyka służbowa tylko organ prowadzący. Można jedynie przykładowo wskazać, że o ile organ prowadzący uchwalił, że za jeden dzień nieobecności w pracy odlicza się 1/5 wymiaru pensum (dyrektor pracuje 5 dni w tygodniu nawet, gdy zajęcia ma zaplanowane tylko na 4 dni) to wówczas dyrektor miałby do zrealizowania w ramach pensum dziennie 0,8 godzin (0,8 * 5 dni = 4 godziny), a więc za jeden dzień nieobecności również należałoby odjąć 0,8 godziny, niezależnie od treści planu zajęć. Należałoby również zweryfikować zasady zaokrąglania niepełnych godzin w uchwale organu prowadzącego, ponieważ bez tej informacji nadal nie wiadomo, czy w związku ze zrealizowaniem 4 godzin od środy do piątku dyrektor wypracował godzinę ponadwymiarową, skoro z uwagi na nieobecność według matematycznego wyliczenia w ramach pensum powinien przez resztę tygodnia przepracować 3,2 godziny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z uchyleniem rozporządzenia rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Proszę o podanie podstawy prawnej odnośnie delegowanie nauczyciela z jednej szkoły na egzamin gimnazjalny do drugiej szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o obliczenie wymiaru urlopu dla nauczyciela pracującego w przedszkolu na pół etatu - 12,5 godzin tygodniowo. Nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu- 2 razy po 4 godziny, 1 raz 4,5 godziny? Proszę podać, czy wymiar urlopu wynosi 18 dni, czy w tym przypadku 21 dni (dobowy czas pracy nie wynosi 8 godzin). Wiem, że w takich sytuacjach należy uwzględniać dobowy czas pracy nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik, który w okresie 26.01.1978 r. - 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową, a swoją pierwszą pracę podjął 1.03.1980 r. może mieć zaliczony ten okres do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej bez konkursu, któremu kadencja kończy się 31.08.2017 r.?
- Ponawiam swoje pytanie. Jestem dyrektorem przedszkola, w którym zatrudniam na umowę o pracę w niepełnym wymiarze nauczycieli zajęć dodatkowych. Jaki będzie wymiar urlopu dla nauczyciela zatrudnionego na:
2/25 etatu
3/25 etatu
3/50 etatu
Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż informacje, które znajduję w internecie są bardzo niejasne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe