Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze 4/18, pracująca w jednym dniu tygodnia bierze ślub. Ile dni urlopu należny się jej w mojej szkole, jeśli pracuje ona także w innej szkole? Czy powinnam udzielić 1 czy 2 dni urlopu okolicznościowego? z poważaniem Anna Żytkiewicz
Zwolnienie od pracy w przypadku ślubu pracownika przysługuje w wymiarze 2 dni. Nie ma tu znaczenia wymiar zatrudnienia czy dodatkowe zatrudnienie. Istotne jest natomiast powiązanie czasowe zdarzenia, jakim jest ślub ze zwolnieniem od pracy. Najczęściej pracownicy wykorzystują takie zwolnienie np. w dniu ślubu, dzień lub dwa przed lub po albo w innych dniach, zbliżonych datą do zdarzenia.
Zwolnienie od pracy nie jest należnym urlopem (wbrew potocznego nazywania go "urlopem okolicznościowym"), a jedynie prawem pracownika do zwolnienia od pracy w danym dniu w związku z zaistniałą, przewidzianą w rozporządzeniu, sytuacją. Nie będzie więc mógł skorzystać z tego prawa nauczyciel, który np. weźmie ślub, urodzi mu się dziecko, umrze rodzic w trakcie urlopu nauczyciela. Nie można też udzielić takiego zwolnienia po powrocie z urlopu (np. we wrześniu). Przepisy nie precyzują wprost, w jakim odstępie czasowym możliwe jest zwolnienie od pracy. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W opisanym przypadku nauczycielka musiałaby uzasadnić związek korzystania z drugiego dnia wolnego w następnym tygodniu ze ślubem.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polistyki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Etat nauczyciela oddziału przedszkolnego wynosi 22/22. W bieżącym roku szkolnym nauczycielka wyraziła na piśmie zgodę na ograniczenie zatrudnienia do 21/22 na jeden rok szkolny. Czy to jest zgodne z prawem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przeciwko nauczycielowi bylo wszczete postepowanie dyscyplinarne. Komisja dyscyplinarna postanowila wymierzyc mu kare dyscyplinarna okreslona w art 76 ust. 1 pkt 2 KN tj. zwolnienie z pracy. Mam teraz pytanie czy na tej podstawie moge juz zwolnic nauczyciela czy czekac az okaze sie ze sie od tego wyroku nie odwolal. Natomiast jesli sie odwola to czy moge mu zmniejszyc pensje (poki co jest zawieszony i otrzymuje pensje bez dodatkow)
- Czy organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej bez konkursu, któremu kadencja kończy się 31.08.2017 r.?
- Moje pytanie dotyczy procedur wypłacania premii regulaminowej pracownikom niepedagogicznym. Każdemu pracownikowi o ile dobrze wypełnia swoje obowiązki przysługuje premia w wysokości 20% (tak ma zapisane w umowie). Jak należy wobec tego postępować w sytuacji, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim np. 7 dni? A jak w sytuacji gdy jest na urlopie macierzyńskim lub kilkumiesięcznym zwolnieniu? Czy właściwy jest zapis w regulaminie, że za każdy dzień zwolnienia lekarskiego pracownik traci 1% premii?
- Czy okres niezdolności do pracy nauczyciela mianowanego ustala się analogicznie jak okres zasiłkowy tj. w zależności czy kolejne zwolnienia są na tę sama jednostkę chorobową? Moje pytanie jest związane z ustaleniem zwolnienia nauczyciela po 182 dniach nieobecności z art. 23 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe