Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny od 1.09.2014r. do 28.02.2015r. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zatrudnienia tej nauczycielki na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim, a potem uzupełniającym do 19.11.2014r.? Obie nauczycielki mają takie same kwalifikacje.
Karta Nauczycielska przewiduje możliwość przywrócenia do pracy nauczyciela przebywającego w stanie nieczynnym oraz dodatkowego zatrudnienia go.
Pierwszy przypadek (art. 20 ust. 7 KN) - obowiązkowe przywrócenie do pracy - dotyczy nauczycieli, dla których powstanie możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa. Najczęściej są to sytuacje, gdy po zakończeniu rekrutacji pozostają "wolne" godziny (w pełnym wymiarze), które mógłby ten nauczyciel otrzymać zgodnie z kwalifikacjami. Przypadek ten nie będzie miał zastosowania, jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreślony, ponieważ godziny można przydzielić jedynie na czas zastępstwa, a przywrócenie musiałoby nastąpić na czas nieokreślony. Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas określony, a okres zastępstwa pokryje się z okresem trwania tej umowy, wówczas należy go przywrócić do pracy.
Drugi przypadek (art. 20 ust. 8 KN) - dodatkowe zatrudnienie na czas określony, nie dłużej niż na okres stanu nieczynnego - dotyczy sytuacji, gdy zajdzie konieczność realizacji programu nauczania, a brak nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami jest tylko czasowy (nie gwarantuje zatrudnienia na czas nieokreślony lub do końca umowy o pracę). W tym przypadku można (ale nie trzeba) zatrudnić nauczyciela przebywającego w stanie nieczynnym na jego wniosek lub zaproponować mu takie zatrudnienie. Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreślony lub okres jego umowy o pracę był dłuższy niż do końca trwania stanu nieczynnego, można zastosować to rozwiązanie. Można też godziny rozdysponować wśród innych nauczycieli lub zatrudnić nowego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel nie ma prawa ujawniać wysokości przyznanego mu dodatku motywacyjnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek powołania społecznego inspektora pracy?
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w zespole szkół, w wymiarze całego etatu na czas nieokreślony, uzyskał w grudniu 2015 r. roczny urlop dla poratowania zdrowia. Urlop kończy się w dniu 15.12.2016 r. W rozmowie z dyrektorem oświadczył, że zamierza skrócić urlop i powrócić do pracy 14.11.2016 r. 1. Czy nauczyciel ma prawo do podjęcia decyzji o skróceniu urlopu? 2. Czy w takim przypadku powinien zwrócić się do dyrektora na piśmie z uzasadnieniem swojej decyzji? 3. Czy powracającemu z urlopu nauczycielowi dyrektor jest zobowiązany zapewnić pracę w wymiarze całego etatu, czy może przydzielić inny wymiar, np. 8/18? 4. Czy w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na takie warunki pracy, dyrektor może rozwiązać z nim umowę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia? 5. Czy w takiej sytuacji nauczycielowi przysługuje odprawa, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zamierza w tym roku szkolnym odejść na emeryturę z art.88 Karty Nauczyciela. Składa teraz stosowne dokumenty do ZUS-u. Czy rozwiązanie stosunku pracy z tym nauczycielem ma nastąpić przed złożeniem wniosku czy dopiero po wydaniu decyzji przez organ rentowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podjął pracę 01.09.1987 r. Przez pierwsze 2 lata miał umowy na czas określony, a od 01.09.1989 r. – na czas nieokreślony. W 2003 r. został przeniesiony za porozumieniem stron do innej placówki, w której pracuje nadal. 01.09.2013 r. podjął dodatkową pracę na ½ etatu w innej placówce, gdzie pracuje obecnie (z przerwą 2-miesięczną). Ile procent dodatku stażowego przysługuje nauczycielowi w dodatkowej pracy na dzień 01.09.2021 r. i na podstawie jakich dokumentów powinien mieć naliczony ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe