Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zwróciła się z prośbą o udzielenie urlopu szkoleniowego na kurs, na który szkoła jej nie wysyłała, nie finansowała. Jest to jej prywatna inicjatywa. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły, który chce wykazać dobrą wolę? W jakich sytuacjach poza pisaniem pracy dyplomowej przysługuje urlop szkoleniowy dla nauczyciela?
Zgodnie z art. 68 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
Uszczegółowieniem zapisów art. 68 KN jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r., poz. 5) – ma ono jednak zastosowanie do nauczycieli, którzy odbywają studia wyższe na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły a nie kurs.
Urlop szkoleniowy dla nauczyciela:
1) nauczycielowi odbywającemu studia zaoczne lub wieczorowe w szkole wyższej przysługują płatne urlopy szkoleniowe w każdym roku studiów, przeznaczone na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów, w wymiarze:
- na studiach zaocznych - 28 dni roboczych,
- na studiach wieczorowych - 21 dni roboczych.
2) w ostatnim roku studiów, niezależnie od wymienionych urlopów nauczycielowi przysługuje dodatkowo 21 dni roboczych płatnego urlopu na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego).
Nauczycielowi podejmującemu naukę w szkole wyższej bez skierowania (ale nie kurs) dyrektor może (ale nie musi) udzielić płatnego urlopu szkoleniowego.
W przypadku podanym w pytaniu dyrektor może ustalić rozkład czasu pracy w taki sposób, aby uczestnictwo w zajęciach nie powodowało konieczności zwalniania nauczyciela z realizacji obowiązkowego wymiaru godzin pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka języka polskiego wróciła do pracy po urlopie rodzicielskim na pełen etat. W związku z karmieniem dziecka piersią złożyła podanie z zaświadczeniem lekarskim o godzinną przerwę w pracy. Czy dyrektor powinien zapłacić tej nauczycielce 1 godzinę ponadwymiarową tygodniowo ponieważ w planie realizuje 18 godz.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka korzysta w roku szkolnym 2016/2017 (od 10.09.2016 do 31.08.2017) z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy można jej wypowiedzieć umowę o pracę w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia - wypowiedzenie w terminie do 31 maja 2017 r. ze skutkiem na koniec roku szkolnego 2016/2017 (31.08.2017)? Przyczyną wypowiedzenia są zmiany wynikające z mniejszego naboru do klas I (planowano otworzenie dwóch klas pierwszych, nabór przeprowadzono tylko do jednej klasy)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor ma powołanie od 01.09.2013 do 30.06.2015r. i tak została sporządzona umowa o pracę. Co z urlopem wypoczynkowym? Czy należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za urlop? Czy przedłużyć umowę do 31.08.2015 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zastępca dyrektora nie ma godzin od 1 września (przetasowania w związku z reformą, likwidacja zastępcy w szkole podstawowej). Po wizycie w ZUS okazało się, że może odejść na emeryturę, także wg starych zasad, ale musi rozwiązać stosunek pracy do końca kwietnia br. To bardzo dobry, oddany nauczyciel. Czy jest jakaś szansa prawna, aby odeszła z 6-ci m-czną odprawą (art 20 KN?). Wiem, że niestety musi napisać sama prośbę o rozwiązanie stosunku pracy, mamy rok szkolny...Mało czasu, został tydzień. Pisząc do Pana, chcę chyba uciszyć smutek, że nic nie mogę zrobić, aby nagrodzić odprawą, tak wspaniałego pedagoga, za wieloletnią pracę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakich przypadkach dyrektor sam może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe