Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi przyznany został od stycznia dodatek motywacyjny o 1% niższy niż w poprzednim okresie. Nauczyciel zwrócił się do mnie z uzasadnieniem przyznania niższego dodatku. Czy w obowiązku dyrektora jest uzasadnianie zmiany przydziału dodatku motywacyjnego ?
Na wniosek nauczyciela dyrektor powinien udzielić informacji o sposobie ustalenia wysokości dodatku motywacyjnego. Wynika to z tego, że dodatek ten przysługuje za spełnienie ogólnych kryteriów wymienionych w § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.) oraz doprecyzowanych w regulaminie wynagradzania nauczycieli, uchwalonym przez organ prowadzący (art. 30 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Każdy pracownik, a więc również nauczyciel ma prawo wglądu w dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie, a więc dyrektor powinien także udzielać informacji, w jaki sposób ustalił prawo nauczyciela do dodatku na podstawie ww. regulacji dotyczących dodatku motywacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o pomoc,jak zapisać na świadectwie ocenę z dodatkowych zajęć edukacyjnych w kl.IV-wszyscy uczą się drugiego języka obcego. Czy zgodnie ze wcześniejszymi zapisami o wliczaniu go do średniej można to uznać za obowiązujące w nowej ramówce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na świadectwie szkolnym w przypadku, gdy decyzją rodziców uczeń nie uczęszczał na lekcje religii/ etyki wpisujemy: "nie uczęszczał" czy "zwolniony"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Na jakim paragrafie powinny być zaksięgowane wydatki na legitymacje nauczycielskie i na jaki paragraf nauczyciele zwracają koszt legitymacji służbowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przykładowy arkusz kontrolny zabezpieczenia dokumentacji w poradni psychologiczno - pedagogicznej (np. PrgMan, wewnętrzne przesyłanie opinii orzeczeń) przetwarzanej w formie elektronicznej. Dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic dziecka 7-letniego uczęszczającego do oddziału przedszkolnego (szkolna zerówka) prosi o zgodę na odbiór dziecka przez niewiele starsze rodzeństwo. Czy nauczyciel może wyrazić zgodę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe