Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic dziecka 7-letniego uczęszczającego do oddziału przedszkolnego (szkolna zerówka) prosi o zgodę na odbiór dziecka przez niewiele starsze rodzeństwo. Czy nauczyciel może wyrazić zgodę?
Rodzic w ramach władzy rodzicielskiej samodzielnie decyduje o wyznaczeniu osoby upoważnionej do odbioru dziecka z zerówki (art. 95 § 1 KRiO). Nauczyciel może odmówić wydania dziecka jedynie w przypadku, gdy osoba upoważniona ze względu na stan zdrowia lub stopień rozeznania nie zapewni dziecku bezpiecznego powrotu do domu. Nie obowiązuje jednak w tym zakresie żaden dolny limit ustawowy wieku opiekuna, a odmowa wydania dziecka osobie małoletniej, co do której nie ma wątpliwości, że zapewni bezpieczny powrót do domu rodzeństwa, narusza władzę rodzicielską.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wychowania fizycznego zaatakował ratownika na stanowisku pracy w krytej pływalni, która wchodzi w skład zespołu szkół (nauczyciel na urlopie wakacyjnym). Obydwaj są pracownikami zespołu szkół. Interweniowała policja i nauczyciel został zatrzymany. Następnego dnia został zatrzymany ponownie oraz po badaniu lekarskim przewieziony do szpitala psychiatrycznego na leczenie (wyrywał kraty kanalizacyjne z ulicy i rzucał w stronę aut). Nauczyciel w przeszłości był leczony i przebywał już w szpitalu psychiatrycznym. Ratownik odmawia złożenia skargi, tłumacząc się, że to choroba, a są kolegami. Pracownicy pływalni są przestraszeni agresją nauczyciela. Osobiście mam obawy, że podobne zachowanie może mieć miejsce wobec nauczycieli, uczniów oraz mnie. Jest niebezpieczny dla społeczeństwa. Ponadto w przeszłości pomógł w przygotowaniu się do egzaminu sprawnościowego wielu pracownikom służb mundurowych. Sam startował w zawodach, podnosząc ciężary. Jest silny i sprawny fizycznie. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor, aby wszyscy w szkole czuli się bezpiecznie? W mojej ocenie nauczyciel nie powinien pracować w szkole.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi należy zapłacić za nadgodziny w sytuacji, gdy nie jest to święto ustawowe, a jest to dzień wolny od zajęć edukacyjnych, jak np. 14 października lub 6 dni, według Karty Nauczyciela, w ciągu roku szkolnego wolnych od zajęć edukacyjnych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej należy wypłacić dodatek "Na start" nauczycielowi stażyście?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy rodzic może w trakcie roku szkolnego zrezygnować z zaproponowanej przez szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z Rozporządzeniem, w którym określono, iż " ... pomoc jest bezpłatna i dobrowolna..." taka możliwość moim zdaniem istnieje. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest odmiennego zdania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z pytaniem czy zakup i montaż klimatyzacji w sali zajęć dla dzieci w przedszkolu niepublicznym można rozliczyć w ramach dotacji oświatowej? Montaż ten jest konieczny ze względu na wysokie wartości temperatur w okresie letnim i ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u dzieci.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe