Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nawiązano z nauczycielem umowę o pracę 24.01.2014r. na czas zastępstwa. Okres wypowiedzenia wynosił 3 dni robocze (na podstawie KP art.33). Od 1.09.2014r. zmieniono umowę na czas nieokreślony z adnotacją, że pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian. Jaki jest okres wypowiedzenia miesięczny czy 3-miesięczny? Jest to nauczyciel kontraktowy.
W szkole publicznej, gdy nauczyciel zatrudniony jest na podstawie Karty Nauczyciela, wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony następuje za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. W szkole feryjnej, dodatkowo, ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 27 ust. 1 i 3 KN i art. 23 ust. 3 KN).
W szkołach, gdzie nauczyciele zatrudniani są na podstawie kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi (art. 36 KP):
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
W opisanym przypadku byłby to 1 miesiąc.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie dodatku wiejskiego. W Aneksie do umowy o pracę jest zapisane: Aneks zawarto między Zespołem Placówek Oświatowych w... (miasto) ul....a Panią .... Miejsce świadczenia pracy: ZSZS w .....(wieś). Co jest kluczowe w takim przypadku? Z kim zawarto Aneks i w jakim mieście czy miejscu świadczenia pracy? Od czego w tym wypadku zależy wypłata dodatku wiejskiego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracował w naszej szkole od dnia 1.09.2016 r. do 31.08.2017 r., po czym otrzymał świadectwo pracy. Ten sam nauczyciel zostanie zatrudniony od 1.09.2021 r. do 31.08.2022 r. w wymiarze 8/18. Czy mogę wykorzystać starą teczkę akt osobowych, czy mam obowiązek utworzenia nowej teczki? Proszę o podstawę prawną do umowy o pracę z Karty Nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 30.09.2021 nauczyciel przeszedł na emeryturę i w związku z tym na ten dzień nabył prawo do odprawy emerytalnej i kolejnej nagrody jubileuszowej. Na rok szkolny 2020/2021 nauczyciel ten miał przyznane godziny ponadwymiarowe. Na rok szkolny 2021/2022 nie przyznano mu godzin ponadwymiarowych. Czy do podstawy wypłaty odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej należy doliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych za poprzedni rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły, który udaje się na urlop dla poratowania zdrowia, podczas tego urlopu otrzymuje pełne dotychczasowe uposażenie (czyli łącznie z dodatkami funkcyjnym, motywacyjnym i stażowym), czy jedynie uposażenie należne nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu? Proszę o wskazanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego zatrudniony 12/18 etatu (11 godzin języka angielskiego i jedna godzina wychowawcza) przebywa od 15 września na zwolnieniach lekarskich (dwutygodniowe zwolnienia trwające do chwili obecnej). Zapowiada się, że sytuacja będzie trwała nadal. W chwili obecnej godziny języka angielskiego jako zastępstwa przydzielono innym nauczycielom pracującym w szkole. Godzinę wychowawczą przydzielono wicedyrektorowi. Czy w tym przypadku należy się wicedyrektorowi dodatek funkcyjny za wychowawstwo? Czy prawnym jest odebranie dodatku za wychowawstwo nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu? Dodatek za wychowawstwo jest dodatkiem stałym wypłacanym miesięcznie, a zwolnienia są nie dłuższe niż dwa tygodnie.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe