Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
O dnia 1.09.2011 r. zaszła konieczność zmiany wymiaru etatu pedagoga szkolnego. Pani Pedagog od dnia 15.11.2010 r.przebywała na zwolnieniu lekarskim,następnie urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym (nie było możliwości wręczenia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy) powróciła do pracy dnia 5.01.2012 r.,Kiedy należy wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w części dotyczącej wymiaru etatu z 3/4 na 1/2 ? Czy można już teraz i po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia będzie obowiązywał nowy wymiar ? Czy dopiero w maju i zmiana wymiaru etatu od nowego roku szkolnego? Szkoła jest placówką feryjną.
W pytaniu nie podano, jaką umowę ma pani pedagog. Skoro jest zatrudniona na 3/4 etatu i mówimy o wypowiedzeniu warunków pracy, domyślam się, że jest to umowa o pracę na czas nieokreślony.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
2. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
3. Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 3-6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5
W kwestiach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela, zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy. (art. 91c KN)
Art. 42. § 1 kodeksu pracy:
Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Skoro Karta Nauczyciela uzależnia rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem z końcem roku szkolnego, to zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy, wypowiedzenie warunków pracy również powinno nastąpić z końcem roku szkolnego.
W trakcie roku szkolnego można zastosować obniżenie wymiaru etatu jedynie na mocy porozumienia stron.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele przedszkolni w placówkach niepublicznych zatrudnieni na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony za dzień 11 listopada przysługuje im dzień wolny, który wykorzystają do końca roku. A jak jest jeśli za rok wypadnie to święto w niedzielę, czy też dzień wolny im przysługuje?
- Nauczycielka z dwudziestoletnim stażem pracy obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Wiem, że po tym urlopie będzie się starać o urlop dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor szkoły, ze względu na oszczędności budżetowe, może odmówić takiego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy to prawda, że kurs pedagogiczny dla nauczycieli musi mieć 270 godzin i obowiązkowo musi trwać dwa semestry? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badania kontrolne. Pracownik przebywający na długotrwałym zwolnieniu złożył wypowiedzenie. Zwolnienie lekarskie pracownika skończy się na 10 dni przed upływem okresu wypowiedzenia. Pracownik posiada kilkanaście dni urlopu wypoczynkowego. W jaki sposób zobligować pracownika do wykorzystania 10 dni urlopu oraz czy w związku z przedstawioną sytuacją pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania kontrolne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie w szkole zatrudnionych jest 4 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Trzech ma wyższe wykształcenie oraz ukończone studia podyplomowe, 2 z nich jest nauczycielami dyplomowanymi jeden w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego. Jeden nauczyciel jest po SN , jest nauczycielem mianowanym , ma 35 lat pracy i w 2019r. ukończy 56 lat.
Nauczyciel po SN zwrócił się do dyrektora z prośbą o nie uwzględnianie go w projekcie organizacyjnym na rok szkolny 2018/2019 ponieważ planuje przejść na świadczenie kompensacyjne i chce odejść z art. 20 KN. Pragnę zaznaczyć, że w obecnym roku szkolnym i w roku szkolnym 2018/2019 są i będą 3 oddziały (w latach poprzednich były 4 oddziały). Proszę o podstawę prawną , czy nauczyciel może skorzystać z art. 20 KN i czy mogę go nie planować w projekcie.
Dziękuję za pomoc
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe