Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obecnie jesteśmy zespołem szkół: szkołą podstawowa z oddziałami przedszkolnymi (5 oddziałów - 3, 4,5,6 latki) i gimnazjum. W momencie reformy edukacji chcemy przekształcić się w zespół szkolno- przedszkolny czyli szkoła podstawowa i przedszkole. Jak praktycznie powinien wyglądać proces przekształcenia? Zależy nam na wypunktowaniu kolejnych kroków i ewentualnych zadań do poszczególnych kroków.
Jeśli wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/1031_u.htm), organ prowadzący powinien podjąć decyzję o włączeniu gimnazjum do istniejącej szkoły podstawowej (art. 129 ust. 1 pkt 2 PWUPO). Następnie do dnia 31 stycznia 2017 r. do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) będzie należało złożyć wniosek o zmianę zezwolenia na założenie: dotychczasowej publicznej sześcioletniej szkoły podstawowej. Zezwolenie na założenie dotychczasowego publicznego gimnazjum wygaśnie z dniem rozpoczęcia działalności przez publiczną ośmioletnią szkołę podstawową. We wniosku o zmianę zezwolenia dotyczącego szkoły podstawowej podaje się dzień rozpoczęcia działalności przez publiczną ośmioletnią szkołę podstawową (1 września 2017, 1 września 2018 lub 1 września 2019 r.). Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty (gdy szkoła podstawowa ma działać od dnia 1 września 2017 r.): wykaz nauczycieli przewidzianych do zatrudnienia w publicznej ośmioletniej szkole podstawowej, zawierający imiona i nazwiska nauczycieli oraz informację o ich kwalifikacjach; projekt aktu założycielskiego publicznej ośmioletniej szkoły podstawowej oraz projekt statutu tej szkoły, dostosowane do przepisów ustawy – Prawo oświatowe; zobowiązanie do zapewnienia warunków działania szkoły publicznej, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, oraz zobowiązanie do przestrzegania przepisów dotyczących szkół publicznych. W oparciu o art. 132 ust. 2 PWUPO nowe zezwolenie powinno być wydane do dnia 10 sierpnia 2017 r.
Oddziały przedszkolne powinny zostać przekształcone w przedszkole decyzją organu prowadzącego, co wymaga dodatkowo opracowania aktu założycielskiego i statutu przedszkola oraz uzyskania pozytywne opinii kuratora oświaty i uzyskania zezwolenia na jego prowadzenie, które wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) (art. 58 ust. 3, art. 5c pkt 3 UoSO). Wniosek składa się nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić uruchomienie szkoły lub placówki; termin ten może zostać przedłużony za zgodą ww. organu gminy, ale organ nie ma takiego obowiązku, co może oznaczać w razie braku takiej zgody rozpoczęcie funkcjonowania przedszkola dopiero od 1 stycznia 2018 r. Akt założycielski i statut szkoły lub placówki publicznej przesyła się właściwemu kuratorowi oświaty oraz innym organom właściwym do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołą lub placówką (art. 58 ust. 4 i 7 UoSO).
Dokonanie włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej przy jednoczesnym dalszym funkcjonowaniu oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 będzie skutkowało istnieniem tylko szkoły podstawowej. Jedna szkoła nie może wchodzić w skład zespołu szkół (art. 62 ust. 1 UoSO), dlatego organ prowadzący powinien podjąć decyzję o rozwiązaniu zespołu zgodnie z art. 62 ust. 5 UoSO. Nie podlega ona sformalizowanej procedurze dotyczącej likwidacji szkół. Gdyby przedszkole rozpoczęło działalność w 2018 r., dopiero wtedy – jako istniejąca placówka – będzie mogło zostać połączone w zespół ze szkołą podstawową.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 14/18. W tym roku szk. pracuje zgodnie z aneksem zawartym na rok szkolny 2015/16 w wymiarze 18/18. Czy przysługuje jej roczny urlop zdrowotny? W przyszłym roku będzie pracowała również w niepełnym wymiarze godzin.
- Nauczyciel (placówka feryjna)w lutym przeszedł na emeryturę, od marca został zatrudniony na czas określony, do końca zajęć dydaktycznych, tj. do 21.06.2024 w wymiarze 17/18. Za ile dni urlopu przysługuje mu ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna do otrzymania nagrody jubileuszowej (30-lecie) dla pracownika niepedagogicznego, pracownik kuchni w przedszkolu państwowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dokumentacji- konkurs na dyrektora szkoły istniejące oświadczenia są zgodne z wymogami obecnego prawa oświatowego.
pozdrawiam i dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudniając nauczyciela na czas określony od 1.09 do 30.06 (cel zawarcia umowy - zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym) mogę rozpocząć mu awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego ? Rok szkolny trwa od 1.09 do 31.08 nauczyciel ten będzie pracował niepełen rok, ale w pełnym wymiarze czasu pracy czyli 18/18.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe