Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 01.02.2021 r. nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat powierzono dodatkowe godziny z wychowania do życia w rodzinie. Ma je prowadzić w klasie IV, VI, VII i VIII. po 19 godzin na każdą klasę. Są to godziny ponadwymiarowe, nauczyciel zaproponował, że w tygodniu zrealizuje 4 godziny. Jeśli etat nauczyciela wynosi 18/18, to czy godziny z wychowania do życia w rodzinie można zapisać jako 4/18?
Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm., dalej: Karta Nauczyciela) nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.
Przepis ten wszedł w życie z dniem 1 września 2018 r.
Z pytania wynika, ze mamy do czynienia z nauczycielem, którego bazowe pensum to 18 godzin. Z kolei pensum doradcy zawodowego określa organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela. Od 1 września 2018 r. pensum to nie może być wyższe niż 22 godziny.
Przytoczona powyżej zasadę należy stosować do ustalania obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, bez względu na liczbę/wymiar godzin przydzielonych nauczycielowi w ramach każdego stanowiska.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć tego nauczyciela przy założeniu, że pensum doradcy zawodowego to 22 godziny, należy obliczyć następująco
(18+4) : (18/18+4/22) = 18,64 po zaokrągleniu to 19.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie przepisy regulują zagadnienie zatrudnienia rodziny przez dyrektora szkoły. Z mojej wiedzy wynika, że dyrektor nie może zatrudniać rodziny, ale co rozumiemy pod pojęciem rodziny? Czy są to osoby najbliżej spokrewnione, czy chodzi też o bardzo dalekie pokrewieństwo?
- Konserwator w naszej szkole zatrudniony jest na 1/4 etatu czyli 2 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Staż jego pracy wynosi 12 lat. Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się panu konserwatorowi? Proszę napisać jak się oblicza ten urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce, która została zatrudniona jako nauczyciel w-f i religii (w takiej kolejności przedmiotów), można przyznać wychowawstwo. Nadmienię, że nauczycielka ma 8 godz. w-f i 10 godz. religii?
- Nauczycielka z dniem 1 września 2019 r. przechodzi w stan nieczynny. Zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego i świadczeń socjalnych. Czy należy wypłacić jej dodatek za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w 2015 roku wziął jubileuszówkę za 25 lat pracy. W 2017 roku doniósł świadectwa pracy za okres 4 lat z rolnictwa. Czy należy mu się jubileuszówka za 30 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe