Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie przepisy regulują zagadnienie zatrudnienia rodziny przez dyrektora szkoły. Z mojej wiedzy wynika, że dyrektor nie może zatrudniać rodziny, ale co rozumiemy pod pojęciem rodziny? Czy są to osoby najbliżej spokrewnione, czy chodzi też o bardzo dalekie pokrewieństwo?
Przepisy Karty Nauczyciela nie zabraniają zatrudniania nauczycieli spokrewnionych z dyrektorem szkoły.
Inaczej jest z pracownikami niepedagogicznymi. Na podstawie art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych, małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik jest zatrudniony w szkole na etacie konserwatora. Po zabiegu operacyjnym przebywał na długim zwolnieniu lekarskim (sprawy nowotworowe) i złożył dokumentacje na zasiłek rehabilitacyjny. Komisja lekarska z uwagi na stan zdrowia orzekła, że przysługuje tylko renta inwalidzka. Na dzień 21 października 2014r. (ostatni dzień zwolnienia lekarskiego) pracownik posiada staż pracy 29 0 miesięcy, 12 dni. Proszę o odpowiedź; Czy pracownikowi należy się odprawa 6 miesięczna? Czy pracownikowi należy się odprawa jubileuszowa za 30 lat pracy? Czy pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent za 10 miesięcy 2014r. urlopu wypoczynkowego, którego nie wykorzystał? Jeśli powyższe należy wyrównać (odprawa 6 miesięcy, jubileusz 30 lat pracy, ekwiwalent za urlop)to z jaką datą dyrektor podpisuje świadectwo pracy i inne świadczenia przysługujące (Na 27.10.2014r. pracownik nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających otrzymanie renty itd.).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od października placówkę prowadzi stowarzyszenie. Zgodnie z przepisami nie utworzono zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Spływają natomiast pieniądze z rat pożyczek. Czy można i jeśli tak to na jakiej podstawie dysponować tymi środkami i jak je wydatkować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można przenieść nauczyciela wychowania fizycznego (kontraktowy) zatrudnionego na czas nieokreślony w wymiarze 18/18 etatu z obecnego gimnazjum do innej szkoły podstawowej w tej samej miejscowości za jego zgodą, mając do zaproponowania w nowej szkole wymiar etatu 14/18? - Czy w związku ze zmniejszonym etatem powinnam już w maju wraz z przeniesieniem podpisać z Panią wypowiedzenie zmieniające w którym określę nowy wymiar czasu pracy? - Czy jednak nauczyciel powinien rozwiązać stosunek pracy w obecnym gimnazjum, by móc podpisać nową umowę w szkole podstawowej ale już ze zmniejszonym etatem tj. 14/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wypadku nauczyciela w szkole (nauczyciel w-f zwichnął nogę). Czy rozporządzenie MENiS z 31 XII 2002 r. (ze zmianami) rozdział 4 art. 41 ust. 1 dotyczy również nauczycieli czy tylko dzieci, czyli czy w przypadku jeśli nauczyciel, nie dziecko, uległ wypadkowi powiadamiam niezwłocznie instytucje wymienione w ust. 1: Pracownika służby bezpieczeństwa, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący, radę rodziców. Jeśli tak, to gdzie szukać społecznego inspektora pracy?
- Czy dyrektor szkoły może mieć godziny ponadwymiarowe? Posiadam zniżkę -mam 6 godzin. Uczę języka polskiego - 5 godzin + 5 godzin, co w sumie daje 10 godzin. Czy mogę mieć 4 godziny ponadwymiarowe? Godziny wynikają z ramówki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe