Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 września 2023 r. jestem dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego (po wygranym konkursie). Poprzednia dyrektor – po przegranym konkursie – przebywa do teraz na L4. Jej pensum to 11 godzin (nie ma możliwości dopełnić do 18), natomiast otrzymuje wynagrodzenie z pełnego wymiaru. W grudniu 2023 r. nabyła prawa emerytalne. Kilka dni temu wystosowała do mnie wniosek, abym wypowiedział jej umowę w trybie art. ust. 1 pkt 2 KN przy skróconym okresie wypowiedzenia z dniem 29 lutego 2024 r. Czy przychylając się do wniosku nie przekroczę przepisów? Czy mam podstawy do wypowiedzenia umowy w takim trybie? Placówka jest „feryjna” dla uczniów szkoły podstawowej oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – 270 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Jeśli nauczycielka przekroczyła 182 dni choroby można rozwiązać umowę w tym trybie. Można też zaproponować jej porozumienie stron, zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN, albo nauczycielka może wystąpić w taką propozycją.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę zatrudnić pracownika na 1/2 etatu jako nauczyciela świetlicy i na 1/2 etatu jako pracownika administracji na stanowisku pomoc nauczyciela? Jeżeli tak, czy muszę stworzyć dwie odrębne umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe "Edukacja dla bezpieczeństwa" posiada uprawnienia do nauczania przedmiotu "przysposobienie obronne"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie kwalifikacji nauczyciela do prowadzenia zajęć. Nasza nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe z surdopedagogiki orz studia wyższe z filologii polskiej specjalność nauczycielska. Czy możemy na tej podstawie przydzielić jej zajęcia korekcyjno-kompensacyjne lub rewalidacyjne?
- Pytanie dotyczy kwalifikacji. Nauczyciel historii uczył także wos-u w gimnazjum. Teraz, po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, kuratorium zakwestionowało te kwalifikacje. Czy miało rację? Na jakiej podstawie? Uważam, że była to błędna decyzja. Proszę o wyjaśnienie oraz podanie podstawy prawnej.
- Czy limit wynagrodzenia dyrektora z dotacji samorządowej tj. 7.598,06 zł brutto w przedszkolu niepublicznym od dnia 1 stycznia 2018 r. dotyczy również dyrektora, który pełni dodatkowe funkcje: jest nauczycielem wspomagającym, prowadzi terapie pedagogiczne. Czy w takim przypadku wynagrodzenie z dotacji samorządowej może być wyższe ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe