Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od dnia 01.09.2017 r. na czas określony do 22.06.2017 r. zatrudniliśmy na zastępstwo pracownika na stanowisko nauczyciela o specjalnym przygotowaniu pedagogicznym (wspomagający) - Panią X. Pani X została zatrudniona za Panią Y przebywającą w podanym wyżej okresie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. W chwili obecnej Pani X przebywa na zwolnieniu lekarskim – jest w zagrożonej ciąży. Jakie jest wyjście prawne z zaistniałej sytuacji? Czy możemy zatrudnić kolejną osobę (Pan/i Z na zastępstwo zastępstwa?) Czy możemy w tej sytuacji rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo z Panią X (mimo ciąży?) Czy istnieje jeszcze jakieś inne wyjście z tej trudnej dla placówki sytuacji?
W czasie zwolnienia lekarskiego w związku z ciążą stosunek pracy nauczycielki zatrudnionej na zastępstwo podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem przez pracodawcę, a w związku z tym prawidłowo mógłby zostać rozwiązany za zgodą nauczycielki X w trybie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1, art. 41, art. 177 KP, art. 23 ust. 4 pkt 1 i art. 27 ust. 3 KN). W związku z tym należałoby zatrudnić kolejnego nauczyciela na zastępstwo, do czasu powrotu do pracy nauczycielki Y (albo X lub Y) – jeśli bowiem ta ostatnia powróci do pracy wcześniej, zbędne będzie także zastępowanie nauczycielki X (art. 251 § 4 pkt 1 KP, art. 10 ust. 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma ukończone studia magisterskie na kierunku pedagogika, specjalność: pedagogika resocjalizacyjna, z przygotowaniem pedagogicznym. Dodatkowo ma ukończony kurs kwalifikacyjny (w 2008 r.) z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy taka osoba posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w publicznej szkole podstawowej?
- Nauczyciel przyniósł świadectwa pracy w połowie listopada (a przypominano mu kilka razy), więc dodatek stażowy otrzymał od grudnia. Teraz złożył pismo o wyrównanie stażu za wcześniejsze miesiące, czyli od początku zatrudnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 15 czerwca 2016r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Dnia 10 maja 2016r. wysłano listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru informację o ograniczeniu etatu w roku szkolnym 2016/2017. Do szkoły dotarło potwierdzenie odbioru przez ww. Czy nauczyciel ten powinien wstawić się w szkole w celu podpisania i tym samym wyrażenia zgody na ograniczenie, czy też wystarczy odbiór ww pisma, jako fakt wyrażenia zgody? Co w przypadku jeśli nie wstawi się do szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do kucharza zatrudnionego w stołówce szkolnej i którego stanowisko znajduje się w ustawie o pracownikach samorządowych stosuje się rozporządzenie o wynagradzaniu pracowników samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie odnośnie wybierania urlopu pracownika mającego 4 dniowy tydzień pracy. Pensum tygodniowe nauczyciela wynosi 20 godzin dydaktycznych (placówka publiczna, podstawa zatrudnienia KN i KP). Urlop przysługujący wynosi 35 dni w roku. Rozkład pracy w tygodniu to: poniedziałki 6 godzin, wtorki 5 godzin, środy 5 godzin i piątki 4 godzin. Czwartki są dla pracownika dniami, w których pracy nie świadczy, jako że swoją tygodniową normę wypracowuje w 4 dni. W jaki sposób wybiera się urlop? Nasza księgowa od każdego dnia odlicza 10 godzin urlopu tj. pracownik pracuje 6 godzin, ale z urlopu potrąca mu się 10 godzin. Przelicza się ten urlop na 40 godzinny tydzień pracy. Osoby, które pracują w systemie 5 dniowym wybierają urlop na dni. Efekt jest taki, że pracownikowi pracującemu w 4 dniowym systemie urlop de facto kończy się szybciej. Proszę o wyjaśnienie tych przeliczeń.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe