Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego planuję powstanie oddziałów integracyjnych i w związku z tym mam kilka pytań: 1. Czy gmina z subwencji na dziecko niepełnosprawne może zabrać pieniądze na dowóz (jest to zadanie własne gminy, ale wiem, że takie są praktyki)? 2. Czy nauczyciel wspomagający jest zatrudniany z KN, czy z Kodeksu Pracy? 3. Jaki jest wymiar godzin nauczyciela wspomagającego?
1. Zgodnie z art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu uczniom niepełnosprawnym realizującym obowiązek szkolny. Jest to zadanie własne gminy, którego finansowanie nie jest uwzględniane przy podziale subwencji oświatowej. Koszty dowozu ucznia nie są również uwzględniane w algorytmie podziału subwencji (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2015, Dz. U. z 2014 r. poz. 1977). Z powyższych względów gmina powinna finansować dowóz uczniów z innych środków niż subwencja oraz jej nie pomniejszać.
2. Nauczyciela wspomagającego zatrudnia się obligatoryjnie w szkołach integracyjnych i oddziałach intergracyjnych w szkołach ogólnodostępnych. Są to nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, zatrudniani w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego. Jest to więc nauczyciel, którego zatrudnia się, tak jak kazdego innego, na podstawie Karty Nauczyciela.
3. Wymiar godzin nauczyciela wspomagającego nie został ustalony przez ustawodawcę w Karcie Nauczyciela. Na podstawie art. 42 ust. 7 KN pensum to określa, w drodze uchwały, organ prowadzący.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka, która od września b.r. przeszła na emeryturę kompensacyjną może w dalszym ciągu prowadzić społecznie zajęcia pozalekcyjne z dziećmi (kółko taneczne w wymiarze 1 godz. w tygodniu)? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i czy trzeba podpisać z nią jakąś umowę na działalność społeczną z dziećmi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczycielkę , która po urlopie macierzyńskim wraca do pracy. Jest nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Mam dla niej cały etat, natomiast nauczycielka chciałaby wrócić tylko na pół etatu. Proszę o pomoc. Czy muszę zaakceptować te 1/2 etatu skoro mam cały (nie chciałabym go dzielić na dwa po pół). Czy rozwiązujemy umowę na cały etat i zawieramy na pół?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przedszkola w zespole szkolno-przedszkolnym ma prawo do urlopu na żądanie poza okresem feryjnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto ma przeprowadzić rekrutację uczniów do szkoły oraz przedszkola i zatrudnić nauczycieli i obsługę jeśli szkoła jest w likwidacji i na miejscu 3 szkół podstawowych powstanie jedna szkoła podstawowa. Jaka jest podstawa prawma.
- Czy nauczyciel biorący udział w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły zobowiązany jest do odpracowania przepadających w tym czasie zajęć dydaktycznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe