Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września 2012 roku etat w bibliotece będzie wynosił 15/30. Pracuje w niej n-el dyplomowany z 30-letnim stażem. Czy można mu zmienić warunki umowy. Czy musi się zgodzić? Czy muszę zapewnić mu dopełnianie etatu np. w kl.1-3 bo ma takie kwalifikacje, a tam pracują panie z krótszym stażem? To samo dotyczy n-la muzyki, który pracuje 25 lat, dyplomowany. W przyszłym roku mogę mu zapewnić jedynie 13/18 etatu i dopełnianie w innej szkole 4 godzin. Mogę dokonać takiej zmiany? Czy n-el musi się zgodzić? Jakie są możliwości prawne ww obu przypadkach, by uniknąć odwołań pracownika do sądu?
1. Biblioteka:
Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy nauczyciel przypadkiem nie znajduje się w okresie ochronnym, jeżeli chodzi o nabycie wieku emerytalnego.
Art. 39 Kodeksu pracy:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje
nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu
uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Tu należy pamiętać, że przepisy dot. wypowiadania umów stosuje się do tzw. wypowiedzenia zmieniającego (obniżenie etatu).
Jeżeli wykluczymy powyższą ochronę, wówczas można zastosować art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela (zakładam, że nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie). Należy zastosować dokładnie procedury opisane w KN.
Nauczyciel, oczywiście nie musi się z tym zgodzić. Jeżeli nie zgodzi się na nowe warunki pracy, wówczas rozwiązujemy z nim stosunek pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (+odprawa). Może on również złożyć w tej sytuacji wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.
Co do dopełnienia etatu w klasach I-III, wszystko zależy od sytuacji prawnej zatrudnionych tam nauczycielek. Staż pracy nie jest najważniejszym kryterium. Przy doborze pracowników do zwolnienia czy też do obniżenia etatu, należy barć pod uwagę przede wszystkim formę zatrudnienia, wykształcenie, potrzebne nam kwalifikacje, jakość świadczonej pracy, absencję pracowników i na samym końcu stan rodzinny i materialny.
Chcąc zapewnić etat nauczycielowi biblioteki, zwalniając którąś z pań (zwłaszcza, jeżeli są również zatrudnione przez mianowanie), trzeba mieć mocne argumenty przemawiające za taką zamianą.
2. Muzyka:
art. 20 ust. 1 pkt. 2 KN. Nie musi się zgodzić. Przy zmianach organizacyjnych wynikających np. z mniejszej liczby oddziałów w szkole czy też zmiany planu nauczania, mając do zwolnienia czy też redukcji godzin jednego nauczyciela, nie ma problemu z dokonywaniem wyboru pracownika. Dyrektor nie musi też zapewnić nauczycielowi uzupełniania etatu w innej szkole.
Przy stosowaniu art. 20 KN należy pamiętać o jego ust. 5a:
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
Nie da się uniknąć odwołań do sądu pracy. Zwalniani nauczyciele (zwłaszcza ci z długim stażem) często czują się potraktowani niesprawiedliwie. Dlatego dyrektor podejmując decyzje kadrowe, musi kierować się zasadami wymienionymi wyżej. Nie można brać pod uwagę jedynie jednej przesłanki, np. stażu pracy. Sąd z pewnością podważy taki dobór kryteriów zwalniania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak zatrudnić nauczyciela zatrudnionego w innej szkole na 2 godziny nauczania indywidualnego w mojej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do konkursu na głównego księgowego nie zgłosił się nikt, kto miałby odpowiednie kwalifikacje. Rozpisano kolejne 2 i przyjęto do pracy osobę, ale nie jako główny księgowy tylko księgowy. Na jaki czas należy zawrzeć umowę z taką osobą i czy może ona odbywać służbę przygotowawczą?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego za jego zgodą do innej szkoły (ten sam organ prowadzący) mam obowiązek wydania jemu świadectwa pracy, a jeżeli tak, to jaką podstawę prawną wskazać w świadectwie pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą likwidowaną. Czy wszystkim nauczycielom przysługuje odprawa pieniężna (jeśli tak to w jakiej wysokości oraz na jakiej podstawie prawnej) gdyż większość nauczycieli będzie zatrudniana na nowych warunkach przez innego pracodawcę. Czy tym nauczycielom, którzy będą zatrudniani przez nowego pracodawcę przysługuje odprawa pieniężna- w jakiej wysokości oraz na jakiej podstawie prawnej. Co się dzieje w tej sprawie z pracownikami niepedagogicznymi, którzy będą na nowo zatrudniani?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe