Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Kwestię poruszaną w pytaniu reguluje rozporządzenie MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci...

PORADA PRAWNA

11 kwietnia 2016 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Od września 2016r. do przedszkola będzie uczęszczać sześciolatek z zespołem Aspergera. Zatrudnieni nauczyciele mają wykształcenie pedagogiczne, czy w związku z tym należy przyjąć nauczyciela mającego kwalifikacje (jakie to muszą być kwalifikacje) do pracy z takim dzieckiem i na jaką część etatu? Proszę o podstawę prawną.

 Kwestię poruszaną w pytaniu reguluje rozporządzenie MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1113). Szczególnie § 7. ustęp 1-6., który nakazuje obligatoryjnie zatrudnienie w przedszkolu od 1 stycznia 2016r.:
1. Nauczyciela posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów. Nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej to osoba mająca uprawnienia np.: surdopedagoga, tyflopedagoga, oligofrenopedagoga, pedagoga leczniczego, pedagoga terapeuty. Specjalista – to osoba, która ma uprawnienia w dziedzinie odpowiedniej do potrzeb ucznia, np.: psycholog, pedagog, logopeda, surdologopeda, rehabilitant, terapeuta behawioralny, specjalista nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji. Ocena kwalifikacji nauczyciela wspomagającego, czyli zbieżności jego wykształcenia z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć oraz wykonywanych zadań, należy wyłącznie do dyrektora szkoły/placówki, który będąc pracodawcą dokonuje indywidualnej oceny kwalifikacji. Przy określeniu kwalifikacji nauczyciela wspomagającego należy przede wszystkim przeanalizować orzeczenie poradni i na tej podstawie określić wymagania stawiane temu nauczycielowi. To dyrektor, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka niepełnosprawnego, wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane wspólnie z innymi nauczycielami przez w/w nauczyciela lub w których nauczyciel ten uczestniczy. Od liczby zajęć wyznaczonych przez dyrektora zależeć będzie wymiar godzin na jakie nauczyciel ten zostanie zatrudniony.
lub
2. Pomoc nauczyciela
– która jest pracownikiem niepedagogicznym, zaliczanym do grupy pracowników pomocniczych i obsługi. Pomoc nauczyciela zatrudniona na pełny etat powinna pracować na omawianym stanowisku 40 godzin tygodniowo, na zasadach dotyczących ogółu pracowników. Z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wynika, że pomoc nauczyciela musi mieć co najmniej wykształcenie podstawowe, nie musi się legitymować doświadczeniem zawodowym i należy do VI kategorii zaszeregowania, jeśli chodzi o poziom wynagrodzenia. Oznacza to, że dyrektor musi samodzielnie zdecydować, jakiego wymaga doświadczenia i kwalifikacji zawodowych od kandydata do pracy na stanowisku pomocy nauczyciela, a także, czy dany kandydat jest osobą odpowiednią do pracy w jego placówce, biorąc pod uwagę potrzeby nauczycieli i uczniów. Pomoc realizuje zadania wyznaczone przez dyrektora szkoły, z zastrzeżeniem, że nie może przejmować obowiązków nauczyciela. Pomoc nauczyciela realizuje zadania organizacyjne, techniczne.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT