Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący podjął uchwałę o likwidacji bursy szkolnej w uzasadnieniu wskazał, że dyrektor szkoły powoła internat. Czy dyrektor ma uprawnienia do takich czynności i jakie są procedury?
Utworzenie internatu nie należy do kompetencji organu prowadzącego. Ponieważ może powstać przy konkretnej szkole, a jego organizacja musi wynikać ze statutu tej szkoły, rada pedagogiczna (np. na wniosek dyrektora) powinna przygotować projekt zmiany statutu, który może – ale nie musi - zostać zaopiniowany przez radę rodziców lub samorząd uczniowski – a następnie zmiana statutu zostaje uchwalona przez radę szkoły lub gdy organ ten nie działa w szkole – przez radę pedagogiczną (załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm., art. 42 ust. 1, art. 50 ust. 2 pkt 1, art. 52 ust. 2, art. 54 ust. 1, art. 55 ust. 5 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zarządzenie dyrektora musi być podpisane przez członków rady pedagogicznej o zapoznaniu się z treścią?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z organu prowadzącego otrzymujemy wykaz dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły. Niektóre z nich mieszkają poza obwodem, nawet za granicą. Czy dzieci te umieszczamy w księdze ewidencji i czy monitorujemy spełnianie przez nie obowiązku szkolnego! Jak przepisy wskazują w dokumentacji ucznia wpisujemy adres zamieszkania. Również dzieci, które mieszkają w obwodzie naszej szkoły i realizują obowiązek szkolny w naszej szkole mają inny adres zameldowania i tam wpisane są w wykazach z jednostek samorządowych. Szkoły podległe tym samorządom proszą o potwierdzanie realizacji obowiązku szkolnego tych dzieci. Jak prawidłowo prowadzić dokumentację, aby była zgodna z przepisami.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej uczeń może pisać sprawdzian 6 - klasisty z innego języka niż uczył się w szkole? Rodzic złożył podanie o możliwość pisania sprawdzianu z j. angielskiego, na który uczeń uczęszcza prywatnie. Nadmienię, że zarówno j. angielski jak i j. niemiecki są nauczane w szkole.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy można wysłać nauczyciela na badania kontrolne, jeżeli jego zachowanie budzi wątpliwości co do tego, czy powinien on wykonywać swój zawód? Czy są przepisy prawne pozwalające na podjęcie czynności przez dyrektora i w jakim zakresie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest tygodniowy wymiar godzin terapii logopedycznej dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym? Raz w tygodniu po 45 minut na każdego ucznia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe