Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący szkołę przekazuje placówkę stowarzyszeniu. Jak wygląda sprawa odpraw, w momencie kiedy stowarzyszenie zrezygnuje z prowadzenia szkoły i ponownie przejmie ją organ prowadzący?
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.) w szczególności art. 5 ust. 5g – 5r),
2) Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ze zm.) - w szczególności art. 1, art. 8 ust. 1.
Na podstawie uchwały organu stanowiącego oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny jednostka samorządu terytorialnego jako organ prowadzący szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, w drodze umowy może przekazać prowadzenie szkoły osobie prawnej lub osobie fizycznej.
Jednostka samorządu ma obowiązek w terminie 6 miesięcy przed dniem przekazania szkoły powiadomić pracowników szkoły oraz organizację związkową o przyczynach i terminie przekazania, jego ekonomicznych i socjalnych skutkach dla pracowników.
Nauczyciel w terminie 3 miesięcy od uzyskania tej informacji może złożyć oświadczenie o odmowie przejścia do tej szkoły, co skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy (i prawem do odprawy pieniężnej) z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, z dniem przekazania szkoły.
Jeśli nauczyciel nie złoży takiego oświadczenia, pozostaje w zatrudnieniu. Z dniem przejęcia szkoły stowarzyszenie jest obowiązane zaproponować nauczycielom na piśmie nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać termin, do którego nauczyciele mają złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków na podstawie art. 5 ust. 5o Uso.
Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy powoduje rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z upływem 3 miesięcy od dnia, do którego nauczyciel miał złożyć oświadczenie. Do nauczyciela, który odmówił przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, stosuje się przepisy o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Nauczyciel traci zatrudnienie z upływem 3 miesięcy, jeśli nie przyjmie warunków pracy proponowanych przez stowarzyszenie. Wówczas prawo do odprawy jest uzależnione od ilości zatrudnionych w tej szkole pracowników. Jeżeli pracowników jest co najmniej 20, odprawa przysługuje w wysokości uzależnionej od stażu pracy w tej szkole wg zasad określonych w art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Odprawa nie przysługuje, jeśli nauczyciel odrzuci proponowane przez stowarzyszenie warunki zatrudnienia, a w szkole jest zatrudnionych mniej niż 20 pracowników.
W trybie określonym w umowie, na podstawie której szkoła została przekazana z art. 5 ust. 5k ustawy o systemie oświaty, osoba prawna lub osoba fizyczna, która przejęła szkołę, na swój wniosek może przekazać ją do prowadzenia jednostce samorządu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy chce wrócić do pracy po dłuższej nieobecności (8 lat przebywał na urlopach: macierzyńskim, wychowawczym, bezpłatnym). Obecnie mogę nauczycielowi zapewnić pół etatu zgodnie z kwalifikacjami. W jaki sposób mam postąpić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 31 sierpnia stowarzyszeniu kończy się umowa z gminą na prowadzenie szkoły. Czy w przypadku nie przedłużenia umowy gmina może przekazać prowadzenie szkoły innemu stowarzyszeniu? Kiedy rada gminy powinna podjąć stosowną uchwałę? Nauczyciele pracujący w tej szkole wyrazili zgodę na pracę w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, któremu umowa na prowadzenie szkoły się kończy. Czy nauczyciele zatrudnieni w tej szkole muszą wyrazić zgodę na pracę w szkole prowadzonej przez inne stowarzyszenie? Jaka będzie sytuacja nauczycieli, którzy takiej zgody nie wyrażą?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile dzieci 3-letnich musi być w klasie, aby zatrudnić "pomoc nauczyciela" ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o odpowiedź na następujące pytania:1)czy nauczyciele w czasie rekolekcji mają obowiązek odprowadzania dzieci do kościoła i z powrotem?2)Kto odpowiada za bezpieczeństwo uczniów w drodze do kościoła i podczas rekolekcji?3)czy uczniowie sami mogą pójść do kościoła, jeśli dzień ten jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i szkoła nie organizuje żadnych zajęć poza zapewnieniem opieki świetlicoweji kto w takiej sytuacji odpowiada za ich bezpieczenstwo?Pozdrawiam
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy na świetlice w szkole podstawowej można zapisywać dzieci z oddziału przedszkolnego ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe