Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Osoba zatrudniona jest w naszej szkole na dwie umowy o pracę: 1. Jako opiekun nocny w internacie w wymiarze 1/2 etatu, 2. Jako nauczyciel wychowawca grupy w internacie w wymiarze 14/26 - tj. 0.54 etatu. Osoba ta ma ponad 20-letni staż pracy. Czy należy jej płacić stażowe w wysokości 20% z obydwu umów, (czyli wychowawcy grupy w internacie 20% i opiekuna 20%)?
Osoba opisana w pytaniu jest zatrudniona na dwie odrębne umowy o pracę, są to zatem dwa odrębne stosunki pracy (mimo, iż zawarte z jednym pracodawcą).
Zakładając, że pierwsze zatrudnienie to pracownik samorządowy - dodatek za wysługę lat przysługuje na podstawie przepisów o pracownikach samorządowych - za wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (czyli na podstawie przedłożonych świadectw pracy, zaświadczeń o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych, zaświadczeń o prowadzeniu gospodarstwa rolnego).
Druga umowa - dodatkowe zatrudnienie w charakterze wychowawcy - dodatek za wyslugę lat przysługuje na podstawie przepisów dot. wynagrodzenia nauczycieli - równiez wszystkie zakończone okresy zatrudnienia i inne podlegające wliczeniu do stażu pracy.
Jeżeli ten 20-letni staż pracy jest udokumentowany np. świadectwami pracy, to pracownikowi należy naliczyć dodatek stażowy w wysokości 20% do obydwu umów. Jeżeli całość lub część z tego wymiaru stanowi niezakończone jeszcze zatrudnienie w placówce, 20% dodatku zaliczyć należy do podstawowego zatrudnienia, a do zatrudnienia dodatkowego tylko okresy zakończone.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor planuje zwolnić z dniem 31.08 2017r. nauczyciela bibliotekarza pracującego w zespole szkół ponadgimnazjalnych i wypłacić odprawę w wysokości dziewięciomiesięcznej kwoty poborów. Nauczyciel urodzony w maju 1958r. nabył prawa emerytalne w 2008r. W szkole planuje się zmniejszyć liczbę oddziałów od września 2017r. nadmieniam, że w szkole na etacie bibliotekarza pracuje dwóch nauczycieli w wymiarze dwóch pełnych etatów. W miejsce Pani mającej uprawnienia emerytalne planuje zatrudnić nauczyciela pracującego w szkole( n. j.rosyjskiego) dla którego brakuje godzin do pełnego etatu i ten nauczyciel uzyska uprawnienia bibliotekarza w czerwcu br. Czy mój planowany tok jest zgodny z prawem? Jeśli jest niezgodny to proszę o wsparcie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego wymiaru należy rozliczać dyrektora i wicedyrektora? Dyrektor szkoły podstawowej realizuje obowiązkowych 5 godzin, a wicedyrektor 9. Na pozostałe godziny Rada Gminy uchwałą ustaliła zniżkę. Uchwała nie normuje wymiaru, z jakiego należy rozliczać dyrektorów. Czy dyrektor może realizować 5 godzin w świetlicy, a wicedyrektor 9 godzin jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obecnie jest na urlopie rodzicielskim do 31 października 2023 r. Zawnioskowała o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 listopada do 30 kwietnia 2024 r. Ma jeszcze zaległy urlop za 2022 rok. Czy mam pracownicy udzielić urlop wychowawczy tak, jak we wniosku, a zaległy urlop udzielić po urlopie wychowawczym, czy najpierw musi wykorzystać zaległy urlop z 2022 r. i po nim udzielam urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 13. W związku z orzeczeniem o konieczności udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczennicy klasy III szkoły podstawowej uzyskałem zgodę od organu prowadzącego na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego. W ramach swoich obowiązków nauczyciel miałby 10 godz. zajęć wspólnych z klasą, 4 godz. zajęć indywidualnych z uczennicą i 2 godz. zajęć rewalidacyjnych. Oprócz tego przydzieliłem nauczycielowi godziny innych zajęć: 4 godz. świetlicy i 2 godz. biblioteki. nauczyciel posiada stopień awansu nauczyciela kontraktowego. Proszę o pomoc w ustaleniu czasu trwania umowy. Czy dniem zakończenia pracy określonej umową powinien być dzień zakończenia zajęć szkolnych, czyli 25.06.2021 r., czy też dzień zakończenia roku szkolnego, czyli 31.08.2021 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o radę! W świetlicy szkolnej zatrudniłam nauczycielkę na zastępstwo za pracownicę w ciąży. Nowo przyjęta jest teraz również w ciąży (zagrożonej), ma zwolnienie, które również będzie długotrwałe. Co robić? Zatrudniać na zastępstwo zastępstwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe