Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Oto 4 problemy: 1. Pracownik niepedagogiczny przedszkola został zatrudniony, zgodnie z poniższym schematem (przy zatrudnieniu z tym samym pracodawcą): I umowa o pracę (1/2 etatu): od dnia 1 września 2015 r. do dnia 30 czerwca 2016 r. (pomoc kuchenna); II umowa o pracę (1/2 etatu): od dnia 24 sierpnia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. (szatniarka); III umowa o pracę (1/2 etatu): od dnia 29 sierpnia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. (pomoc kuchenna). Czy prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje pracownikowi z każdej z tych umów? Czy przy ustalaniu prawa do „trzynastki” ma znaczenie fakt, że są to umowy na różne stanowiska? 2. Pracownik niepedagogiczny przedszkola miał zawarte dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą: I umowa o pracę (pełny etat) na okres: od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. na stanowisku starszy woźny; II umowa o pracę (1/4 etatu) na okres: od dnia 01.03.2016 r. do dnia 31 lipca 2016 r. na stanowisku szatniarz. Czy pracownikowi będzie należało się dodatkowe wynagrodzenie roczne za rok 2016 z obu umów o pracę? Czy może jednak dla tej drugiej umowy pracownik nabywa prawo do „trzynastki” od nowa, czyli po przepracowaniu 6 miesięcy? 3. Pracownik niepedagogiczny przedszkola miał zawarte dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą: I umowa o pracę (1/4 etatu): od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. na stanowisku szatniarza; II umowa o pracę (3/4 etatu): od dnia 8 października do dnia 9 października 2016 r. na stanowisku dozorcy nocnego. Czy za rok 2016 będzie należało się dodatkowe wynagrodzenie roczne z dwóch umów o pracę? Czy dla tej drugiej umowy pracownik nabywa prawo od nowa, czyli po przepracowaniu 6 miesięcy? 4. Okres świadczenia pracy pracownicy zatrudnionej w szkole na podstawie umowy o pracę (pracownik niepedagogiczny) przedstawia się następująco: - od 1 stycznia 2016 r. do 24 stycznia 2016 r. – pracowała; - od 25 stycznia 2016 r. do 31 stycznia 2016 r. – przebywała na zwolnieniu lekarskim /kod B/; - od 1 lutego 2016 r. do 14 lutego 2016 r. - przebywała na urlopie wypoczynkowym; - od 15 lutego 2016 r. do 7 września 2016 r. - przebywała na zwolnieniu lekarskim /kod B/; - od 8 września 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. – przebywała na urlopie macierzyńskim. Czy ww. pracownik jest uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Jak należy w takiej sytuacji interpretować art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080 ze zm.)? Czy ma tu znaczenie okres korzystania z urlopu macierzyńskiego?
1. Ustalając prawo do trzynastki, należy zsumować wszystkie okresy zatrudnienia w danym roku u tego samego pracodawcy, czyli w omawianym przypadku: od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 24 sierpnia do dnia 31 grudnia 2016 r. (art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, Dz. U. z 2016 r., poz. 2217). Podstawę trzynastki stanowi suma wynagrodzenia wypłaconego w podanych okresach ze wszystkich trzech umów, ponieważ prawo do nagrody nie jest uzależnione od zajmowanego stanowiska przez pracownika niepedagogicznego zatrudnionego w samorządowym przedszkolu (art. 4 ust. 1 i 2 ustawy).
2. Również w przypadku pracownika zatrudnionego od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia
31 grudnia 2016 r. oraz równocześnie od dnia 1 marca 2016 r. do dnia 31 lipca 2016 r., prawo do trzynastki ustala się sumując wszystkie okresy zatrudnienia – w tym przypadku pełen rok, a przy ustalaniu wysokości uwzględnia się wynagrodzenie wypłacone z tytułu obydwu umów (art. 2 ust. 2 i art. 4 ustawy); nie ustala się prawa do trzynastki odrębnie dla każdej umowy z tym samym pracodawcą.
3. Podobnie pracownik zatrudniony u tego samego pracodawcy w okresie od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. oraz od dnia 8 października do dnia 9 października 2016 r. na innym stanowisku, jest uprawniony do trzynastki w związku z przepracowaniem roku. Jej podstawę stanowi wynagrodzenie z obydwu umów (art. 2 ust. 2 i art. 4 ustawy).
4. Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. aa) ustawy nie traci prawa do trzynastki nauczycielka, która w danym roku przebywała na urlopie macierzyńskim; świadczenie przysługuje jej nawet w razie nieprzepracowania efektywnie 6 miesięcy (180 dni – art. 114 KC). Przy tym trzynastka przysługuje jej w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, na równi z którym traktuje się urlop wypoczynkowy – czyli za okresy od 1 do 24 stycznia oraz od 1 do 14 lutego 2016 r. Okresy zwolnień lekarskich i urlopu macierzyńskiego nie są okresami efektywnie przepracowanymi. W podstawie trzynastki uwzględnia się wynagrodzenie za pracę oraz urlopowe, wypłacone za ww. okresy; do podstawy trzynastki nie wlicza się natomiast zasiłku macierzyńskiego (art. 4 ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeśli w przedszkolu nikt nie jest w związku zawodowym, to muszę dawać do opiniowania arkusz organizacyjny na dany rok szkolny oraz inne regulaminy np. regulamin pracy, wynagradzania pracowników niepedagogicznych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w niepublicznym punkcie przedszkolnym wymagana jest jakaś przerwa techniczna w czasie wakacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dotacji na kształcenie specjalne można sfinansować dodatek za trudne warunki pracy, przyznawany osobie za pracę z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej organizuje "Lato w mieście" dla swoich uczniów i dzieci "zewnętrznych". Na czas udziału dzieci w zajęciach - podpisuje się umowę z rodzicami dzieci ( jest to dodatkowa opłata). Zajęcia prowadzą nauczyciele zatrudnieni w szkole. Czy taka szkoła ma prawo realizować powyższe zajęcia, zawierać umowy z rodzicami, pobierać opłaty - szczególnie w odniesieniu do dzieci "z zewnątrz" ? Jeśli nie - to jakie warunki musi spełnić, by te zajęcia zrealizować ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola, powołując się na § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców) może oprócz przerwy wakacyjnej ustalić inne wolne dni, np. 31 października (poniedziałek - dzień przed ustawowo wolnym wtorkiem 1 listopada)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe