Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Otrzymałam pozwolenie na zatrudnienie asystenta nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu tj. 20 godzin tygodniowo. Proszę o odpowiedź: - co z praca w ferie, - czy mogę mu zlecać zastępstwa doraźne w klasach I -III, - jak obliczać urlop. Mam kłopot bo nie wiem czy traktować go jak nauczyciela, czy jak pracownika samorządowego.
Asystent nauczyciela jest pracownikiem niepedagogicznym (art. 15 ust. 8 PO), ale nie posiada statusu pracownika samorządowego, gdyż jest on wprost wyłączony w art. 7 PO. W związku z tym przysługuje jemu urlop jak pracownikowi zatrudnionemu na podstawie przepisów KP, uzależniony od stażu pracy i wymiaru zatrudnienia: 10 lub 13 dni, czyli 80 lub 104 godziny w przypadku zatrudnienia przez cały rok kalendarzowy. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 154 § 1 i 2, art. 1542 § 1 i 2 KP). W związku z zatrudnieniem na stanowisku niepedagogicznym, asystent nauczyciela nie może realizować doraźnego zastępstwa za nauczyciela (art. 35 ust. 2a KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzę przedszkole niepubliczne, zatrudniam nauczycieli na umowę o pracę i jak dotąd: katechetę na umowę zlecenie (4 godziny w miesiącu) a nauczyciele od: języka obcego, rytmiki i gimnastyki korekcyjnej prowadzą każdy swoją działalność gospodarczą i na koniec miesiąca wystawiają mi faktury, które opłacam z dotacji oświatowej.
Moje pytania brzmią:
1. Czy od 1 września nadal może to tak funkcjonować? Tzn, czy na nauczyciele prowadzący działalność gospodarczą nadal mogą wystawiać faktury czy muszą być zatrudnieni na umowę o pracę?
2. Czy katecheta, który nie realizuje podstawy programowej może być nadal zatrudniany na umowę zlecenie?
Bardzo proszę o interpretację prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można nauczycielowi udzielić upomnienia ustnego za nieprzestrzeganie regulaminu pracy? Na poprzedniej radzie pedagogicznej przypominałam o obowiązkach, a okazało się, że nadal nie wszyscy wykonują swoje obowiązki, więc na następnej radzie udzieliłam upomnienia ustnego. Czy popełniłam wykroczenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w wyliczeniu wymiaru urlopu wychowawczego przysługującego nauczycielowi. Pracownik jest rodzicem trójki dzieci urodzonych kolejno: 9.04.2014 r., 6.04.2016 r., 30.04.2018 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy już zawarte umowy zlecenia z nauczycielami w przedszkolu niepublicznym i nadal obowiązujące pozostają w mocy, czy należy 1 września zastąpić je umowami o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osobę zatrudnianą na stanowisku pedagogicznym w trybie art. 7 ust. 1a i 1b ustawy o systemie oświaty, w wymiarze 18/18 zajęć dydaktycznych w tygodniu za zgodą organu prowadzącego (dwie umowy na czas określony), po raz trzeci zatrudniam na czas nieokreślony. Czy w sprawie rodzaju umowy o pracę należy zastosować KP czy KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe