Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Nauczycielka (pracując na czas nieokreślony rozpoczęła pracę w 2018 r.) uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w lipcu 2020 r. Teraz powinna rozpocząć staż na stopień mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Kiedy powinna złożyć wniosek o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela mianowanego (z dniem 1 września czy jeszcze w sierpniu)?
2. Nauczycielka rozpoczęła pracę w 2019 r. na 1/2 etatu jako nauczyciel (bo od 2016 pracowała jako woźna), następnie 2020 r. przeszła już na cały etat i w tym czasie rozpoczęła staż na nauczyciela kontraktowego, zakończyła go w lipcu 2021 r. Według dotychczasowych przepisów o awansie zawodowym powinna dopiero za rok rozpocząć staż na mianowanego. Czy teraz, w świetle nowych przepisów, może ona rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie on trwał? Inna nauczycielka odbyła staż na nauczyciela kontraktowego i uzyskała awans w lipcu 2022 r. Kiedy może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Czy jeśli odbywają one staż na dotychczasowych zasadach, to muszą pisać plan rozwoju, mieć opiekuna stażu, pisać sprawozdanie i przejść ocenę dorobku?
Ad.1.
Dnia 1 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730). Nowelizacja Karty Nauczyciela modyfikuje zasady uzyskiwania stopni awansu zawodowego nauczyciela. Nowy model awansu zawodowego nie przewiduje stopnia nauczyciela kontraktowego. Nowe zasady wyrażone w znowelizowanej Karcie Nauczyciela zasadniczo będą stosowane do nauczycieli, którzy rozpoczynają ścieżkę awansu zawodowego. Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych.
Nauczycielka może zatem kontynuować awans zawodowy według starych zasad. Oznacza to, że powinna złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego. Na podstawie art. 9d ust. 1 KN nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. Data złożenia wniosku o podjęcie stażu w tym przypadku nie ma znaczenia. Jednocześnie na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. w przypadku nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego i do dnia 1 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, art. 9c ust. 2 i art. 9d ust. 9 KN skraca się o rok.
Reasumując staż nauczycielki będzie wynosił 1 rok i 9 miesięcy.
Ad.2.
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych. Z powyższego przepisu wynika, że do nauczycielki nadal będzie miał zastosowanie art. 9d ust. 4 KN w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2022 r., stosownie do którego nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Nauczycielka, która zdobyła stopień nauczyciela kontraktowego w 2021 r. będzie musiała odczekać jeszcze rok. Nauczycielka, która zdobyła stopień nauczyciela kontraktowego w 2022 r. będzie musiała odczekać 2 lata. Stosownie zasad dotychczasowych oznacza również, że nadal będzie utrzymany obowiązek sporządzania planu rozwoju, wyznaczania opiekuna stażu, sporządzania sprawozdania i podlegania ocenie dorobku zawodowego.
Jeżeli chodzi o długość stażu, to zostanie on skrócony na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. Zgodnie z ww. przepisem w przypadku nauczycieli kontraktowych, którzy przed dniem 1 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, art. 9c ust. 2 i art. 9d ust. 9 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., skraca się o rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozpoczął awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego 1 września 2021 r., z powodu nieobecności (chorobowe) staż został przedłużony do 21 września 2022r. Na jakie rozporządzenie powołuje się dyrektor powołując komisję? Czy obowiązują przepisy przejściowe?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od roku prowadzę niepubliczne przedszkole. Jestem nauczycielem kontraktowym (polonistka, nauczyciel przedszkola) i sprawuję również nadzór pedagogiczny. Zatrudniłam w tym roku nauczycielkę tuż po studiach. Czy może ona odbyć w mojej placówce staż i uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego? Mogę być jej opiekunek stażu? Jaka będzie tutaj obowiązująca podstawa prawna?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który stracił pracę 1 września 2012 r., wcześniej wpisany na listę ekspertów MEN, może nadal być ekspertem w komisjach ds. awansu zawodowego?
Kiedy i na czyj wniosek następuje skreślenie z listy ekspertów?
Jak długa przerwa w wykonywaniu zawodu nauczyciela nie powoduje utraty jego uprawnień do nauczania?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 1.10.2020 nasze przedszkole będzie rozpoczynało swoją działalność. Czy nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego będzie mógł rozpocząć staż od października?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację przepisów dotyczącą awansu zawodowego nauczycieli w poniższych przypadkach:
1) Nauczyciel uzyskał stopnień awansu nauczyciela kontraktowego w 2006r. Od 2006 r. do lutego 2023 r. nie pracował jako nauczyciel w szkole. Od 13 grudnia 2023 r. zatrudniony był na 0,5 etatu. Czy dobrze interpretujemy, że nauczyciel realizuje awans na starych zasadach i musi przepracować 2 lata, po czym ma skrócony staż 1 rok i 9 miesięcy? Kiedy zatem składa wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego?
2) Nauczyciel z tytułem doktora, zaklasyfikowany jako nauczyciel mianowany od 2021 r., zatrudnienie na 0,5 etatu. Natomiast dokument o nadaniu stopnia awansu nauczyciela mianowanego w drodze decyzji administracyjnej uzyskał w listopadzie 2023 r. Czy jest możliwość zaliczenia wcześniejszego okresu zatrudnienia (przed dniem wydania aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego) do wymaganego okresu pracy (3 lata i 9 miesięcy)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe