Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację przepisów dotyczącą awansu zawodowego nauczycieli w poniższych przypadkach:
1) Nauczyciel uzyskał stopnień awansu nauczyciela kontraktowego w 2006r. Od 2006 r. do lutego 2023 r. nie pracował jako nauczyciel w szkole. Od 13 grudnia 2023 r. zatrudniony był na 0,5 etatu. Czy dobrze interpretujemy, że nauczyciel realizuje awans na starych zasadach i musi przepracować 2 lata, po czym ma skrócony staż 1 rok i 9 miesięcy? Kiedy zatem składa wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego?
2) Nauczyciel z tytułem doktora, zaklasyfikowany jako nauczyciel mianowany od 2021 r., zatrudnienie na 0,5 etatu. Natomiast dokument o nadaniu stopnia awansu nauczyciela mianowanego w drodze decyzji administracyjnej uzyskał w listopadzie 2023 r. Czy jest możliwość zaliczenia wcześniejszego okresu zatrudnienia (przed dniem wydania aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego) do wymaganego okresu pracy (3 lata i 9 miesięcy)?
Ad. 1)
Zgodnie z art. 10 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.) nauczyciele (jak wspomniany w pytaniu), którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych („starych”) przy stażu wynoszącym 1 rok i 9 miesięcy.
Przepisy dotychczasowe to:
1) ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm. w 2022 r. poz. 935, poz. 1116 i poz. 1700) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.,
2) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200).
Na podstawie art. 9d. ust. 1 i 2 KN nauczyciel rozpocznie staż z początkiem roku szkolnego – tj. 1 września 2025 r., nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły (do wniosku dołącza plan rozwoju zawodowego w okresie stażu, umowa o pracę w wymiarze co najmniej ½ etatu zgodnie z kwalifikacjami).
Ad. 2)
Art. 9ca ust. 7 pkt 1 KN określa, że nauczyciel mianowany, który posiada stopień naukowy może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Niestety termin „zaklasyfikowanie” nie znajduje wyjaśnienia w Karcie Nauczyciela.
Natomiast dzień nadania stopnia nauczyciela mianowanego znajduje się na wspomnianej w pytaniu decyzji administracyjnej i prawdopodobnie nosi datę z listopada 2023 r. (od tej daty liczymy 4 lata i 9 miesięcy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem niepublicznej szkoły podstawowej. Sama jestem nauczycielem kontraktowym. Czy nauczyciel mianowany może ubiegać się o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego w mojej szkole?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w akcie nadania stopnia awansu zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego w informacji o prawie do odwołania się od decyzji powinno być napisane, że nauczyciel może odwołać się do organu prowadzącego (w naszym przypadku wójta gminy) ZA POŚREDNICTWEM DYREKTORA SZKOŁY oraz czy należy umieścić następującą informację: „W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona można zrzec się prawa do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora .... do Wójta Gminy …… Z dniem doręczenia Dyrektorowi …. oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez stronę postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna i nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania”?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola rozpoczął 1.09.2016 r. staż na stopień nauczyciela mianowanego. Od 14.02.2018 r. do 13.08.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie rodzicielskim. Staż wydłużył mu się do 27 listopada 2020 r. Obecnie od 24 lutego 2020 r. znów przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą i później będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego. Czy znów obowiązuje go te 18 miesięcy nieobecności, żeby staż nie przepadł, czy teraz ta nieobecność liczy się w inny sposób?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Do zakończenia stażu na nauczyciela mianowanego (ksiądz) pozostał rok czasu. Obecnie pracuje w drugiej szkole i ma przydzielonego nowego opiekuna. Czy można, aby opiekun w nowej szkole wystawił ocenę dorobku zawodowego za przepracowany rok w tej szkole?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o określenie czy, nauczycielka która rozpoczęła staż w szkole w dniu 1.09.2011r. na nauczyciela mianowanego może go nadal kontynuować po uwzględnieniu przedłużenia stażu o dni absencji w pracy, czy też z uwagi na przerwy jakie były spowodowane jej przebywaniem na zwolnieniu lekarskim staż musi zostać przerwany, bo nieobecności w sumie przekroczyły jeden rok kalendarzowy nieobecności nauczyciela w pracy.
Dni w których nauczycielka była nieobecna:
od 27.11.2013r. do 5.01.2014r. - 40 dni (ponad 1 miesiąc z uwagi na zwolnienie lekarskie)
od 22.05.2014r. do 19.12.2014r. (z uwagi na zwolnienie lekarskie)
od 20.12.2014r. do 18.04.2014r. (z uwagi na świadczenie rehabilitacyjne) - w sumie 10 miesięcy i 28 dni).
Jeżeli zsumuje się oba okresy to nauczycielka powinna mieć przerwany staż, bo jej nieobecność w szkole przekroczy wówczas 1 rok. Natomiast jeżeli potraktować te oba okresy nieobecności oddzielnie to nauczycielka może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego z uwzględnieniem przedłużenia niniejszego stażu o czas absencji.
Bardzo proszę o wskazanie prawidłowego postępowania w powyższej sprawie jakim powinnam się kierować.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe