Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pełniąc funkcję dyrektora z końcem stycznia 2017r. przeszłam na emeryturę. Obowiązki dyrektora powierzono jednemu z nauczycieli z rady pedagogicznej na okres 10 miesięcy. W tym samym czasie pełniący obowiązki dyrektor zaproponował mi pracę na stanowisku n-la przydzielając mu swoje godziny (mamy te same kwalifikacje przedmiotowe). Po miesiącu z powodów rodzinnych nowo powołany dyrektor złożył rezygnację z funkcji. Organ prowadzący zwrócił się w tej sytuacji do mnie z prośbą o przejęcie obowiązków na okres nie dłuższy niż do listopada tego roku i ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. Moje pytanie jest następujące. Czy są i jakie ograniczenia prawne dla nauczyciela emeryta pozostającego w stosunku pracy do przystąpienia do konkursu na stanowisko dyrektora w wygaszanym gimnazjum oraz czy ocena pracy ważna do maja 2018 r. będzie uznana przy składaniu dokumentacji?
Emerytowany nauczyciel pozostający w zatrudnieniu nie jest w żaden sposób ograniczony w braniu udziału w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły. Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek, Dz. U. z 2009 r. Nr 184, poz. 1436 z późn. zm. stanowisko dyrektora publicznej szkoły może zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub pozytywną ocenę dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku.
W odpowiedzi podano, że stanowisko dyrektora publicznej szkoły może zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy. Jeśli więc w ciągu ostatnich 5 lat przed konkursem została uzyskana dobra ocena na stanowisku nauczyciela przez kadydata, jest ona ważna.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciele dotychczasowego gimnazjum, które zostanie 1.09.2018 włączone do liceum, muszą zrobić badania lekarskie (ze względu na zmianę pracodawcy), czy też zachowują ważność badania robione w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację sytuacji w odniesieniu do k.p.
1. Nauczyciel, pomimo obowiązku obecności na rozpoczęciu roku szkolnego (dodam, że zgodnie z planem lekcji w tym dniu nauczyciel ma zajęcia lekcyjne), nie stawił się w pracy. W uzasadnieniu poinformował, że miał wizytę lekarską i może dostarczyć zaświadczenie. Nauczyciel nie usprawiedliwił swojej nieobecności wcześniej. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy, nierespektowania decyzji dyrektora, gdyż dwa dni wcześniej na radzie pedagogicznej było wyraźnie to zaznaczone? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
2. Nauczyciel w danym dniu ma dwie godziny lekcyjne, które rozdziela tzw. okienko. Nie realizuje drugiej godziny lekcyjnej, tylko przekazuje klasę innemu nauczycielowi. Oczywiście nie informuje nikogo z kadry zarządzającej i nie otrzymuje zgody na wyjście. Zgłasza ten fakt wyłącznie w sekretariacie. Dodam, że nauczyciel ma bezpośrednie nry telefonów do osób z kadry zarządzającej, a jedna z nich była obecna na terenie szkoły. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Do dyspozycji mam 19 godzin w szkole i 4 w przedszkolu. Dwie nauczycielki z zupełnie innej szkoły zaoferowały się objąć te godziny. Jedna ma w szkole macierzystej etat, a u mnie 6 godzin w szkole i 4 w przedszkolu, druga ma w szkole macierzystej 10 godzin a u mnie 13. Stąd moje pytanie jak to ma wyglądać formalnie i jaką dokumentację powinnam przygotować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła realizuje projekt unijny Erasmus +"Staże zagraniczne" dla uczniów naszej szkoły. Koordynatorem projektu jest nauczyciel chemii, w sprawach rozliczeń finansowych pomaga mu kierownik gospodarczy, który posiada kurs kierowników wycieczek. Problem pojawia się przy wyjeździe na staż za granicę. Jakiego urlopu powinnam udzielić pracownikowi administracyjnemu, aby mógł uczestniczyć w wyjeździe jako kierownik wycieczki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jednemu z nauczycieli kończy się umowa z dniem 31.08.2019 r. w projekcie arkusza na przyszły rok został ujęty, choć z mniejszą liczbą godzin. Od składania projektu do dzisiaj wiele się zmieniło. Nauczyciel wprowadza niezdrową atmosferę w gronie, jest krnąbrny, podważa moje decyzje. Ponadto jestem niezadowolona z przebiegu nauczania tego nauczyciela. Obraża dzieci, mści się na nich za moje ograniczenie godzin (oceny od momentu kiedy dowiedział się o zmniejszeniu ilości godzin znacznie się pogorszyły), dyskutuje, fotografuje nawet dziennik, by doszukać się czegoś co mnie pogrąży. Jak zgodnie z prawem przejść przez to wygaśnięcie umowy, biorąc pod uwagę, że nauczyciel był poinformowany, że została zaplanowany na następny rok? Co powinnam zrobić, bo nie zatrudnię takiego pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe