Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pierwszy raz mam sytuację, kiedy pracownica sekretariatu poszła na długoterminowe zwolnienie lekarskie (wykorzysta 182 dni) do 6 marca. Zgłosiła podczas rozmowy, że do pracy już nie wróci. Pozostaje do wykorzystania po zwolnieniu zaległy urlop wypoczynkowy lub wypłacenie ekwiwalentu za urlop. Jak teraz poprowadzić działania w celu rozwiązania umowy o pracę?
W opisanym przypadku zastosowanie będą miały przepisy art. 53 kodeksu pracy:
art. 53 § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Po zakończeniu zasiłku chorobowego, pracownica moze złozyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Jezeli to zrobi, będzie chroniona przed zwolnieniem jeszcze przez pierwsze 3 miesiące pobierania tego świadczenia. Nie mozna więc spieszyć się ze zwolnieniem, lecz zaczekać na decyzję pracownicy. Powyzszy przepis nie oznacza tez, ze pracodawca musi zwolnić pracownika. Daje jedynie taką mozliwość. W praktyce pracownica moze jeszcze przez 12 miesięcy pobierać świadczenie rehabilitacyjne (w zalezności od decyzji ZUS) oraz wykorzystać urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak nawiązać umowę z nauczycielem, który w macierzystej szkole ma etat, a od lutego będzie w 4 innych podstawówkach realizował po 10h doradztwa zawodowego? Czy każda szkoła podpisuje umowę o pracę? Czy nauczyciel musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności i lekarskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą : - wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia , dodatek funkcyjny. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kwalifikacje do zajęć korekcyjno- kompensacyjnych posiada osoba, która ukończyła studia mgr z historii oraz studia podyplomowe w zakresie; 1) diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych; 2) nauczania języka polskiego w zreformowanej szkole; 3) kultury i języka polskiego oraz historii i społeczeństwa; 4) nauczania przyrody w zreformowanym systemie edukacji.
- W wyniku konkursu na stanowisko dyrektora szkoły, które odbył się czerwcu , wygrała nauczycielska z zewnątrz, która posiada kwalifikacje do nauczania matematyki. W bieżącym roku szkolnym istnieje możliwość przydzielenia jej 4 godz. matematyki, co stanowi pensum dyrektorskie. Obecnie w szkole jest zatrudnionych dwóch nauczycieli matematyki na czas nieokreślony i po upływie kadencji dyrektora nie ma w szkole miejsca dla trzeciego matematyka. Nowy dyrektor złożył podania do obecnego dyrektora o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela matematyki. Pytanie: jak zatrudnić nowego dyrektora na czas określony, czyli na czas pięcioletniej kadencji z jednoczesnym
wskazaniem 4 godz. pensum matematyki? Czy zatrudnienie ma być na czas nieokreślony, chociaż za 5 lat nie będzie dla niej pracy jako matematyka? W projekcie organizacyjnym jest wykazany wakat dyrektora z rozbiciem 4 godz. Pensum bez wskazania przedmiotu oraz 14 godz. zniżka dyrektora.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zatrudniony w przedszkolu na umowę w zastępstwie od 1 stycznia 2017 roku. W roku szkolnym 2017/2018 otwieram nowy oddział przedszkolny, czy mogę w/w nauczyciela zatrudnić na czas nieokreślony od 1 września 2017 r. ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe