Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pisząc zarządzenie wprowadzające regulamin doboru pracowników pedagogicznych czy wystarczy podać podstawę prawną Art. 39 ust. 3 pkt. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z 2014 r. poz. 7 i 290 czy jeszcze dodatkowo należy podać: Ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników? Jak jest poprawnie?
Nie ma potrzeby, a przede wszystkim podstawy prawnej do wprowadzania regulaminu zwalniania nauczycieli. Kryteria zwalniania to nie akt prawa wewnętrznego, który trzeba wprowadzać zarządzeniem, niemniej dyrektor powinien zapoznać nauczycieli z kryteriami stosowanymi przez siebie, np. na posiedzeniu rady pedagogicznej (co zostanie odnotowane w protokole RP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracuje w szkole A od 2019 r. (podstawowe miejsce pracy), został zatrudniony w szkole B od 1 września 2023 r. Lat pracy ma 24, otrzymuje dodatek stażowy w szkole A. Czy w szkole B, można mu zaliczyć lata pracy (24 lata), i wypłacić dodatek stażowy – 20%? Czy do dodatku stażowego zaliczamy prowadzenie działalności? Czy zaświadczenie z ZUSu o latach pracy zaliczamy do wysługi lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- Czy nauczyciele będący opiekunami nauczycieli stażystów powinni otrzymywać dodatek funkcyjny? Jeżeli jest to konieczne i uregulowane przepisami, to ile powinien on wynosić?
- Prowadzę szkołę niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej, tj. Liceum dla Dorosłych, w której pełnię także funkcję dyrektora. Chciałem zadać pytanie, dotyczące zatrudniania nauczycieli w szkole zaocznej od września 2018. Ustawa o Finansowaniu zadań oświatowych, nie precyzuje dokładnie , na jakich zasadach powinni być zatrudniani nauczyciele w szkołach zaocznych, którzy często maja bardzo mało godzin w semestrze, np. 15-20. W uzasadnieniu do powyższej ustawy, wymienieni są nauczyciele, którzy pracują w sposób ciągły, codziennie, w dziennych szkołach niepublicznych i to jest dla wszystkich zrozumiale, że ww. pedagodzy, muszą mieć umowę o pracę. Nie mam natomiast pewności czy te same zasady dotyczą nauczycieli, którzy pracują w szkołach zaocznych, co drugi tydzień. Jeśli jednak tak samo to jak powinna wyglądać umowa o pracę, jeśli np. ma w miesiącu 6-8 godzin albo czasami w różnych miesiącach ma różną liczbę godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację oraz podstawę prawną jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi administracyjnemu zatrudnionemu w wymiarze 0,1 etatu. Pracownik pracuje wyłącznie w poniedziałki w godzinach 13.00-17.00. Czy okres urlopu będzie liczony w odniesieniu wyłącznie do wymiaru godzinowego odpowiadającego dobowemu wymiarowi i czasu pracy pracownika w danym dniu (tzn. poniedziałki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe