Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Placówka niepubliczna - OREW Pisałam z pytaniem czy osoba po opiekuńczo-wychowawczej i podyplomówce ma kwalifikacje do prowadzenia zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i Państwo odpisali, że nie bo nie ma uprawnień do pracy w szkole lub przedszkolu. Sprawdziłam w suplemencie i dziewczyna tam ma informację, że może być przyjęta między innymi jako pedagog szkolny. Czyli ma kwalifikacje do pracy w szkole czy nie?
Należy odróżnić kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole oraz do zajmowania stanowiska nauczyciela (zajęć edukacyjnych) w szkole, które są odrębnymi stanowiskami pedagogicznymi, co w szczególności potwierdza różny wymiar pensum na nich (art. 42 ust. 3 lp. 3 i ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Do zajmowania stanowiska w OREW wymagane jest posiadanie kwalifikacji nauczyciela w szkole, określonych w § 3 lub 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.), co wynika z odesłania z § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia, wymieniającego kwalifikacje nauczyciela OREW. Przepis ten nie odsyła natomiast do § 19 ww. rozporządzenia, który dotyczy kwalifikacji pedagoga szkolnego. Reasumując, kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego nie są wystarczające do zajmowania stanowiska nauczyciela w OREW nawet, jeśli dodatkowo nauczyciel ukończy studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki. Potwierdza to treść suplementu dyplomu, zgodnie z którą osoba ta może pracować jako pedagog szkolny, a nie nauczyciel szkoły. Ponadto gdyby dana osoba mogła pracować jako nauczyciel w OREW, taka informacja zostałaby zawarta w suplemencie dyplomu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w związku ze swoją sytuacja rodzinną był zmuszony przeprowadzi się 100 km od pracy w naszej szkole. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w okresie 01.09.2017 - 30.06.2018. Urlop został mu udzielony. Nauczyciel ten pracuje na zastępstwo w innej szkole w miejscowości w której aktualnie mieszka. Czy w związku z powyższym należny mu się świadczenie urlopowe za 12 m-cy czy tylko za 2 m-ce?
- W czasie trwania ferii zimowych nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w takim wypadku należny mu się urlop wyrównawczy za czas przebywania na zwolnieniu? Jeżeli tak, to w jakim terminie dyrektor szkoły powinien udzielić takiego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownicy żłobka należy się płatny urlop na czas zdawania egzaminu maturalnego poprawkowego? Czy pracodawca powinien te dni odliczyć od wymiaru dni urlopowych, czy jest to dodatkowo płatny czas?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacać wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe/nadgodziny w przypadkach:
1) Dni wolnych od zajęć dydaktycznych (rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, Dzień Nauczyciela) ustalonych i zatwierdzonych na radzie pedagogicznej?
2) Nieobecności ucznia na zajęciach nauczania indywidualnego, jeśli nauczyciel nie poinformował pracodawcy o nieobecności ucznia, pracodawca więc nie ma możliwości przydzielenia innych obowiązków?
3) Dni ustawowo wolnych od pracy zatwierdzonych na radzie pedagogicznej, jeśli nikt z nauczycieli nie zadeklarował chęci pracy w tych dniach?
4) Zwolnienia od pracy (w związku z urlopem okolicznościowym, 2 dniami opieki nad dzieckiem)?
5) Wycieczki szkolnej w przypadku nauczyciela świadczącego opiekę na wycieczce poza szkołą?
6) Nauczyciela, którego klasa jest na wycieczce szkolnej, on jednak pozostał w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Jaką podstawę prawną należy wpisać w świadectwie pracy nauczycielowi, który dał wypowiedzenie za porozumieniem stron w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe