Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Po jakim czasie dyrektor szkoły może wymierzyć karę dyscyplinarną nauczycielowi za niedopełnienie obowiązków. Załóżmy że dyrektor dowiedział się o sprawie 26 lutego 2016 r.
Kary dyscyplinarne nauczycielom wymierza komisja dyscyplinacyjna przy odpowiednim wojewodzie na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Zgodnie z art. 81 ust. 1 Karty Nauczyciela, postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie 3 miesięcy od dnia uzyskania przez właściwy organ, przy którym powołana została komisja dyscyplinarna (przez rzecznika dyscyplinarnego) - wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego nałożenie kary i po upływie 3 lat od popełnienia tego czynu. Jeżeli jednak czyn stanowi przestępstwo, okres ten nie może być krótszy od okresu przedawnienia ścigania tego przestępstwa.
Kary dyscyplinarne udzielane są za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN.
Kary udzielane przez dyrektora to kary porządkowe, które są udzielane na podstawie przepisów kodeksu pracy i dotyczą uchybieniom przeciwko porządkowi pracy. Na podstawie art. 108 KP, za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
- karę upomnienia,
- karę nagany.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Zgodnie z art. 109 § 1 KP, kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Urlop nauczyciela oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej (jednostka nieferyjna). Nauczycielka do 31 sierpnia pracowała w szkole podstawowej. Z dniem 1 września (na mocy aneksu do umowy) przeszła na okres od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. do jednego z oddziałów wychowania przedszkolnego. Jaki jest wymiar urlopu za 2020 i 2021 r. tego nauczyciela (zaznaczam, iż w 2020 r. wykorzystała urlop przez okres ferii letnich jako nauczyciel szkoły podstawowej – jednostki feryjnej). Proszę o udzielenie odpowiedzi, biorąc pod uwagę dwa warianty:
1) nauczycielka w roku szkolnym 2021/2022 nadal zostanie nauczycielem wychowania przedszkolnego,
2) nauczycielka w roku szkolnym 2021/2022 zgodnie z aneksem zawartym na rok szkolny 2020/2021 wróci na swoje stanowisko w szkole podstawowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole jako pomoc administracyjna jest zatrudniona na 1/4 etatu Pani, która w roku ubiegłym pracowała jako nauczyciel. Czy mimo zmiany stanowiska i etatu będzie mogła być uwzględniona do listy "trzynastek"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel religii zatrudniony jest w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze czasu pracy (4/21 szkoła i 6/21 przedszkole). W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. § 5 ust. 1 punkt 1 nauczyciele zatrudnieni w szkole mają dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (1 z 8 dni), natomiast ww. nauczyciel ma w tym dniu 2 godziny w szkole i 3 godz. w przedszkolu. Czy w tym dniu nauczyciel religii powinien być w pracy w przedszkolu? Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się temu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć kierownik wycieczki szkolnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może udzielić urlopu wychowawczego bez zachowania terminu wskazanego w Karcie Nauczyciela (niezachowanie terminu złożenia wniosku - na jeden miesiąc przed rozpoczęciem urlopu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe