Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Po odwołaniu się dyrektora od orzeczenia rocznego urlopu zdrowotnego przez lekarza pierwszego kontaktu, komisja lekarska orzekła urlop na trzy miesiące.Czy jest możliwość prawna przedłużenia tego okresu o kolejne miesiące zgodnie z opinią lekarza pierwszego kontaktu? Jeśli tak, to na mocy jakiej procedury?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, orzeczenie organu odwoławczego jest ostateczne. Nie przysługuje więc już na nie żaden środek zaskarżenia.
Przepisy nie przewidują możliwości przedłużenia urlopu dla poratowania zdrowia. Na podstawie art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela, nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, jednak nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy koniecznym jest, aby dyrektor szkoły NA PIŚMIE zawarł poszczególne dziedziny kierowania placówką oświatową, które powierza wicedyrektorowi? Czy koniecznym jest, aby wicedyrektor szczegółowe upoważnienie w tej sprawie miał na piśmie, czy też wystarczy USTNA FORMA powierzenia konkretnych obowiązków, np. nadzorowanie codziennego czasu pracy i realizacji planu urlopowego przez pracowników administracyjno-obsługowych zgodnie ze stosownymi przepisami w tym zakresie, częściowe powierzenie sprawowania czynności związanych ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego, nadzorowanie prawidłowego prowadzenia wewnątrzszkolnej dokumentacji wycieczkowej, itp.? Zgodnie z zapisami KN, czas pracy dyrektora szkoły, który jednocześnie jest nauczycielem, nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Czy zgodnie z przepisami dyrektor lub wicedyrektor powinien być obecny na terenie placówki w czasie trwania zajęć organizowanych przez szkołę (obowiązkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych, np. kół zainteresowań, zajęć wyrównawczych, gimnastyki korekcyjnej itp.)? Jeśli tak, to w jaki sposób należy zorganizować pracę szkoły zgodnie z przepisami, gdy nie ma fizycznej możliwości "zamknięcia" wszystkich zajęć z uczniami w ciągu 40 godzin zegarowych tygodniowo? Jeśli nie, to kto zgodnie z przepisami podejmuje decyzje na terenie szkoły w sytuacjach nagłych/nieprzewidzianych, gdy sytuacja taka nastąpi w czasie obecności uczniów w szkole, a dyrektora nie ma już w pracy? Czy nauczyciel ma prawo odmowy przyjęcia godziny zleconej (zastępstwo na lekcji) w sytuacji nagłej, gdy inny nauczyciel niespodziewanie poinformował szkołę np. o nieplanowanej wizycie u lekarza i związanym z nią zwolnieniem lekarskim, a to z kolei narzuca konieczność zapewnienia przez szkołę opieki uczniom?
- Nauczyciel dyplomowany rozwiązał umowę 31.03.2007 w związku z przejściem na emeryturę. Od dnia 02.04.2007 roku zawarliśmy umowę o pracę z w/w nauczycielem na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy 30/30. W roku 2011 w związku ze zmniejszeniem liczby godzin nauczyciel zgodził się na ograniczenie zatrudnienia do pół etatu 15/30. W roku 2013 nastąpiła zmiana stanowiska i wymiaru czasu pracy na 13/26. W roku szkolnym 2015/16 w związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów musimy zwolnić innego nauczyciela, którego chcielibyśmy zostawić. Wyżej wymieniony nauczyciel jest już emerytem dlatego to z nim chcielibyśmy rozwiązać umowę, a przedłużyć umowę z nauczycielem (obecnie stażystą), który nie ma innego źródła utrzymania. W jaki sposób rozwiązać umowę z nauczycielem emerytem (podstawa prawna uzasadnienie i ewentualna odprawa )?
- Witam. Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi ekspertów.Bardzo proszę o wzory pism, związanych z przekształceniem szkoły podstawowej sześcioklasowej w ośmioklasową, które jako dyrektor szkoły mam przedstawić do 15 maja każdemu nauczycielowi. Proszę również o wzór umowy zmiany dla nauczyciela, którego chce przydzielić z etatu nauczyciela na etat świetlicy ze względu na organizacje pracy szkoły (mniejsza liczba klas I od nowego roku). Czy również pracownikom niepedagogicznym mam przedstawić na piśmie taka informację. I druga sprawa poproszę o wzory pisma skierowanego do związków zawodowych w związku z opiniowaniem arkusza organizacyjnego. Które informacje z arkusza mam podać do wiadomości czy tzw. płachtę ze wszystkimi przydziałami nauczycieli czy ogólnie? Podobnie jakie informacje mam podać na radzie pedagogicznej i czy opinia ma być w formie uchwały? (poproszę o wzór). Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia na podstawie mianowania: nauczycielka została zatrudniona na czas określony w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego; zatrudnienie na czas określony było spowodowane zmniejszającą się liczbą godzin z przedmiotu i brakiem możliwości zatrudnienia jej w pełnym wymiarze czasu pracy; po zakończeniu stażu i uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego podała szkołę do sądu pracy i twierdzi, że należy jej się umowa na podstawie mianowania jako nauczycielowi mianowanemu; obecnie dyrekcja może jej zapewnić tylko 11 godzin i w związku z tym moje pytanie - czy pani musi być zatrudniona na podstawie mianowania, jeżeli jej umowa kończy się 31 sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem od 01.09.2015r nauczycielem stażystą w przedszkolu. Od 01.09.2004r do 30.08.2015r jako pomoc nauczyciela (nie wykorzystałam 7 dni urlopu). Od 01.09.2015r do 19.11.2015r zastępuję na 1/2 etatu sekretarkę w przedszkolu. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć ile przysługuje mi zaległego urlopu z etatu nienauczycielskiego. Czy można połączyć urlop z obsługi z urlopem nauczycielskim, jeśli tak to jaki to będzie wymiar?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe