Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica do końca marca miała urlop 8-godzinny, od 1 kwietnia przechodzi na 7-godzinny – dostarczyła orzeczenie o niepełnosprawności. Jak należy przeliczyć urlop? Czy tak: 3/12 * 26 = 6,5 * 8 godz. (52 godz.) oraz 9/12 * 26 = 19,5 * 7 godz. (136 godz. i 30 min), co razem daje 26 dni = 188 godz. 30 min?
Pracownik z co najmniej 10-letnim stażem pracy jest uprawniony do urlopu w wymiarze 26 dni (art. 154 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Na potrzeby ustalenia wymiaru godzinowego liczbę dni przelicza się według dobowej normy czasu pracy, która przez 3 miesiące 2021 r. wynosiła 8 godzin i następnie 7 godzin (art. 1542 § 3 KP, art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. z 2021 r., poz. 573). Wyliczenia matematyczne wymiaru urlopu: 52 godziny od 1 stycznia do 31 marca (3/12 * 26 = 6,5 * 8 godzin) oraz 136,5 godziny od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 r. (9/12 * 26 = 19,5 * 7 godzin) są prawidłowe (art. 1551 § 1, art. 1542 § 2 i 3 KP). Żadna z ww. ustaw nie nakłada na pracodawcę obowiązku zaokrąglenia urlopu z tytułu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności w trakcie roku do pełnych godzin. Na korzyść pracownika pracodawca mógłby (ale nie ma takiego obowiązku) zaokrąglić urlop do pełnych 189 godzin. Z racji tego, że pracodawca na takie działanie nie musiał się zdecydować, urlop bieżący udziela w aktualnych dniach i godzinach pracy, według harmonogramu czasu pracy obowiązującego w czasie wybierania urlopu przez pracownika, zgodnie z art. 1542 § 1 KP. Ponieważ obecnie pracownika obowiązuje 7-godzinny dzień pracy, gdyby w bieżącym roku pracownik w ogóle jeszcze nie skorzystał z urlopu, zostanie udzielony przez 26 dni * 7 godzin oraz 6,5 godziny jednego dnia (art. 1542 § 4 KP), chyba że na korzyść pracownika pracodawca udzieli mu pełnych 27 dni urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest w placówce nieferyjnej. Nauczyciel wykorzystał urlop wypoczynkowy w danym roku kalendarzowym, następnie zawnioskował o udzielenie urlopu bezpłatnego. Na jakiej podstawie prawnej może zostać udzielony urlop bezpłatny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie mam III klasę integracyjną, jaki w związku ze zmianami będzie status klasy IV oraz nauczyciela wspomagającego?
- Jak należy wypłacić nauczycielowi przedszkola za godziny doraźnych zastępstw, jeżeli:
ma etat 25 godzin, nie ma przydzielonych stałych godzin - nadgodzin, ostatnio nauczyciel ten miał godziny zastępstw doraźnych za inną nauczycielkę, ale w tym tygodniu było święto zmarłych i jest to tydzień pomniejszony o 1/5, de facto nauczyciel powinien przepracować 20 godzin z etatu (bo dzienna etatowa wynosi 5 godzin) i 5 godzin dodatkowo zastępstw doraźnych. Z planu tygodniowego wynika, że w poniedziałek nauczyciel przepracował 5 godz. i 5 godzin doraźnych, wtorek - powinien mieć 6 godzin, ale było wolne (Święto Zmarłych), środa- 6 godz., czwartek 5,5 godziny, piątek 2,5 godziny. Z etatu pomniejszonego wynika ze powinna przepracować 20 godzin a wypracowała 27,5 - przekracza to godziny godziny doraźnych zastępstw, bo nie 5 ale 7,5 . Jak to potraktować i jak wypłacić? proszę o pilna odpowiedź
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczać czas pracy nauczycieli za egzamin ustny z jęz. polskiego podczas matury- czy wliczać czas przygotowania się ucznia po każdej przerwie?
- Uprzejmie proszę o interpretację następującej kwestii: w jaki sposób rozliczać nauczycieli z godzin opieki nad dzieckiem? tj. Nauczycielowi przysługuje dwa dni opieki nad dzieckiem w ciągu roku, złożył oświadczenie, że będzie to odbierał w godzinach. Jak to rozliczyć w nadgodzinach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe