Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica naszego przedszkola (woźna oddziałowa), zatrudniona na czas nieokreślony, po wykorzystaniu 180 dni zwolnienia lekarskiego od 25.04.2012 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym (27.04.2012 – 23.10 2012). 90. dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypada na dzień 25.07.2012 r. Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia od dnia 26.07.2012 r. (pracownica nie ukończyła jeszcze 50. roku życia). Kiedy powinnam wysłać pismo - rozwiązanie umowy oraz świadectwo pracy? Z uzyskanych informacji wiem, że w chwili obecnej przebywa za granicą.
Skoro pracownica przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym, to była na zwolnieniu lekarskim 182 dni, a nie 180 jak podano w pytaniu. Podano też dwie daty rozpoczęcia świadczenia: 25 i 27 kwietnia. Do prawidłowej daty należy doliczyć 3 miesiące (nie 90 dni) oraz co najmniej jeden dzień:
kodeks pracy:
Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
W opisanym przypadku umowę można rozwiązać np. z końcem lipca - będzie to okres dłuższy niż pobieranie wynagrodzenia, zasiłku i 3-miesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego.
Teraz należy wysłać do pracownicy pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli znany jest pracodawcy aktualny adres przebywania pracownika, tam należy wysłać pismo; jeżeli adres nie jest znany, należy wysłać je na adres wskazany przez pracownika w trakcie trwania stosunku pracy.
kodeks cywilny:
Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Pismo będzie dwa razy awizowane i wreszcie wróci do nadawcy. Z datą drugiego awizowania należy rozwiązać umowę o pracę, sporządzić świadectwo pracy i wysłać na ten sam adres.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły. Pracownica jest zatrudniona w okresach: 01.09.2008 r. - 31.08.2009 na czas określony ; 01.09.2009 - 31.08.2010 na czas określony; 01-09.2010 na czas nieokreślony. Wszystkie umowy są zawarte w pełnym wymiarze czasu pracy. Przebywała na urlopie macierzyńskim 1 rok i na zwolnieniu przed urodzeniem dziecka 5 miesięcy. Czy może ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy może wykorzystać urlop w wymiarze 1 roku rozpoczynając go np. z dniem 1 marca. Przepisy stanowią, że zwolnienia i urlopy inne niż wypoczynkowy trwające w sumie ponad 6 miesięcy należy odjąć od czasu pracy - ile w tym przypadku muszę odjąć? (czy będzie to 11 miesięcy). Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem. Zgodnie ze zniżką dyrektorską powinnam pracować 1 godz. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Chciałabym w przedszkolu prac 3 godz. ponieważ mamy małą kadrę i dużo godzin nadliczbowych (każda nauczycielka prawie po 1,5 etatu). Zwracając się do Burmistrza z tą prośbą muszę uwzględnić ramowy program nauczania. Czy macie Państwo jakiś pomysł na argument, aby te godziny zostały mi przydzielone.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor szkoły chce rozwiązać umowę z trzymiesięcznym wypowiedzeniem na koniec I semestru w roku szkolnym 2014/15. Semestr I trwa od. 1.09.2014 do 18.01.2015 r. Później są ferie zimowe (19.01 - 01.02. 2015). Z jaką datą musi złożyć wypowiedzenie. Co z ekwiwalentem za urlop wypoczynkowy? Czy w tym przypadku będzie to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron czy w przypadku wicedyrektora odbywa się to inaczej. Jakie stanowisko należy wpisać w świadectwo pracy nauczyciel czy wicedyrektor aby było poprawnie. Czy należy się jakaś odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące urlopu na poratowanie zdrowia. Rozumiem, że łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 1 i ust. 8 KN). Ale jak policzyć ile pozostało nauczycielowi urlopu do wykorzystania, jeżeli w kolejnych latach wykorzystał już: 02.1997 do 06.1997 czyli 5 m-c; 31.08.05 r. do 30.06.06 r. - 10 m-c czy 12 m-c; 09.09 r. do 06.10 r. -10 czy 12 m-c?? A zatem czy pozostało mu do wykorzystania 7 czy 11 miesięcy ?
- Nauczyciel został oddelegowany do pracy w samorządzie. Po wyborach nie został wybrany na burmistrza. Powinien wrócić na swoje poprzednie stanowisko czyli do pracy w szkole. Czy można udzielić urlopu zdrowotnego od razu czy musi przepracować określony czas?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe