Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został oddelegowany do pracy w samorządzie. Po wyborach nie został wybrany na burmistrza. Powinien wrócić na swoje poprzednie stanowisko czyli do pracy w szkole. Czy można udzielić urlopu zdrowotnego od razu czy musi przepracować określony czas?
Nauczyciel, który pełnił funkcję w samorządzie otrzymuje na ten czas urlop bezpłatny. Możliwość udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia, zależy od tego, czy wcześniej nauczyciel korzystał już z takiego urlopu. Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela pierwszy urlop zdrowotny przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole. Do okresu tego wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy (np. bezpłatny), trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeżeli zatem nauczyciel zamierza pierwszy raz skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, tylko 6 miesięcy urlopu bezpłatnego będzie można mu wliczyć do siedmioletniego okresu pracy w szkole. Pozostały okres przebywania na urlopie bezpłatnym musi przepracować w szkole.
W przypadku kolejnych urlopów zdrowotnych powyższe zasady nie obowiązują. Wystarczy, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony a przerwa między jednym a drugim urlopem wynosi co najmniej 1 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel muzyki – wykształcenie pedagogiczne niepełne, absolutorium po 5 latach uniwersytetu bez obrony pracy magisterskiej. Czy mogę zatrudnić takiego nauczyciela w szkole podstawowej na zastępstwo za nauczyciela udającego się na dłuższe zwolnienie lekarskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z następującymi kalifikacjami: mgr filozofii z przygotowaniem pedagogicznym, logopeda, surdologopeda, studia podyplomowe z biologii, może pełnić funkcję wicedyrektora przedszkola?
1. Czy nauczyciel, który poszedł na urlop zdrowotny w podstawowym miejscu pracy może też iść na ten urlop w dodatkowym miejscu pracy, czy też musi w drugiej szkole rozwiązać stosunek pracy? Jak to się rozwiązuje w praktyce?
2. W roku szkolnym 2022/2023 nie mam nauczyciela do doradztwa zawodowego (szkoła podstawowa). Komu mogę powierzyć prowadzenie tych zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź- Nauczyciel odchodzi ze szkoły – przechodzi na emeryturę. W obecnej szkole zaczął pracę na skutek przeniesienia. Z poprzedniego miejsca zatrudnienia nie wydano mu jednak świadectwa pracy. Czy na podstawie teczki akt osobowych, w której znajduje się umowa o pracę zawarta przez nauczyciela z dyrektorem innej szkoły, można wystawić nauczycielowi świadectwo pracy, które będzie uwzględniać także okres pracy w poprzedniej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący ma prawo zabronić godzin ponadwymiarowych dyrektorowi, który korzysta z obniżonego wymiaru godzin zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe