Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony na podstawie mianowania, mająca uprawnienia do urlopu wychowawczego (dzieci poniżej 4. roku życia), z którego dotychczas nie skorzystała, chciałaby obniżyć wymiar czasu pracy do 9/18 na okres 6 miesięcy. Która z opcji KP zapewnia jej zachowanie umowy na czas nieokreślony na podstawie mianowania: art 1862 (urlop wychowawczy i zatrudnienie na 9/18) czy art 1867 (wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy)? I jeszcze: Ile razy pracownica może złożyć taki wniosek? Czy ochrona 12 miesięczna liczy się od pierwszego złożenia wniosku przez 12 miesięcy niezależnie od tego, jak długi był okres obniżenia wymiaru, czy też sumują się kolejne okresy obniżenia wymiaru (np. najpierw na 6 miesięcy, po upływie roku kolejne 6 miesięcy - razem 12 miesięcy ochrony. Czy w przypadku nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie mającego uprawnienia do urlopu wychowawczego obniżenie etatu na więcej niż rok wiąże się ze zmianą umowy na zwykłą umowę o pracę, czy w dalszym ciągu jest to umowa na podstawie mianowania?
Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie może skorzystać zarówno z opcji zatrudnienia w trakcie trwania urlopu wychowawczego, jak i z opcji obniżenia wymiaru etatu zamiast urlopu. Przepisy kodeksu pracy nie wyłaczają w tej kwestii pracowników, ktorych stosunek pracy został nawiązany przez mianowanie, a Karta Nauczyciela nie wprowadza innych uregulowań. Jedynie w zakresie terminu złożenia wniosku o urlop wychowawczy, terminu jego zakończenia oraz rezygnacji z niego, należy kierować się przepisami Karty Nauczyciela.
Jedno i drugie rozwiązanie z kodeksu pracy zapewnia zachowanie zatrudnienia na podstawie mianowania.
Wniosek o obniżenie zatrudnienia można składać wielokrotnie. Kodeks nie ogranicza ilości składania wniosków, tak jak np. wniosków o sam urlop wychowawczy (maksymalnie 4 części).
Ochrona przysługuje przez okres od dnia złożenia wniosku do zakończenia okresu obniżenia wymiaru etatu, jednak nie dłużej niż 12 miesięcy (jeżeli obniżenie trwa np. 2 lata, to ochrona nie obejmuje całego tego okresu, a jedynie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku).
Ponadto określenie "ŁĄCZNY okres 12 miesięcy" oznacza, że krótsze okresy obniżenia wymiaru etatu, jak np. w pytaniu (6 miesięcy) sumują się: 6 m-cy + po roku kolejne 6 m-cy = 12 miesięcy ochrony wykorzystane.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka wych. fizycznego, mianowana, obecnie w trakcie kursu z zakresu przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa, może prowadzić te zajęcia w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przedszkola zatrudnionemu w wymiarze 25godz. tygodniowo + 10 godz. ponadwymiarowych stałych czyli łącznie w tygodniu 35 godz., możliwe jest zaplanowanie pracy w taki sposób: 1 dzień 9 godz. , a w inne dni np. 5 godz., 7 godzin, 9godz. i 5 godz.=35 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 16.11.2020 r. pracownik gospodarczy ma zwiększony etat z 1 na 1 i 1/2 etatu. Pracuje więc od 6.00 do 18.00. Od poniedziałku do piątku ma 11 godzin przerwy po zakończeniu pracy (art. 132 par. 1 KP). Problem pojawia się w weekend. W szkole funkcjonuje OC, które wymaga jego dyspozycji również w niedzielę. Z przepisów wynika, że ma prawo do 35 godzin odpoczynku obejmującego 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Wypisałam więc, że pracuje w niedzielę od 6.00 do 11.00 .Jak powinny zostać rozliczone te godziny, jako 100% każda czy 150%? Wynagrodzenie pracownika: 2322,56 zł.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły – zmniejszeniem liczby oddziałów i zmniejszeniem godzin wychowania fizycznego – chcę wypowiedzieć umowę nauczycielowi emerytowanemu, który posiada umowę na czas nieokreślony. Kiedy należy przekazać wypowiedzenie nauczycielowi i jaka jest procedura? Kiedy należy powiadomić związki zawodowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Przedszkola samorządowego w Tenczynku. Proszę o informację i podstawę prawną w następującej kwestii. Mam pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu woźnej. W związku z dłuższym L-4 pomocy nauczyciela, z Panią została zawarta druga umowa na 1/2 etatu pomocy nauczyciela na zastępstwo od 12 do 31 maja (2 tygodnie). Czy Pracownikowi należy się za ten czas urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe