Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony w jednej placówce oświatowej – jako woźna od 1 września 2016 r. na część etatu (obecnie 1/2 etatu) oraz na stanowisku pomocy administracyjna od 1 września 2017 r. na część etatu (obecnie 1/2 etatu). Uwzględniając zakończone stosunki pracy (umowa woźnej na dzień 28 stycznia 2023 r. i umowa pomocy administracyjnej na dzień 25 października 2023 r.) wysługa lat wynosi 30 lat. Czy można wypłacać nagrodę jubileuszową z każdej umowy oddzielnie? Czyli dla woźnej za 30 lat w styczniu oraz dla pomocy administracyjnej za 30 lat w październiku? Czy są jakieś przepisy, które mówią o potrąceniu składek ZUS w przypadku płacenia nagrody jubileuszowej w okresie krótszym niż 5 lat? Czy są jakieś inne zasady wypłacenia nagrody?
Jeśli chodzi o nagrodę jubileuszową, to przysługuje ona z każdego stosunku pracy. Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 530) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika nie stanowią nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat (na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
W interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2020 r., WPI/200000/43/418/2020, ZUS wyjaśnił, że „nagrody jubileuszowe nie są świadczeniami obligatoryjnymi, uregulowanymi w powszechnie obowiązujących przepisach prawa. Zasady ich przyznawania oraz wypłacania wynikają z obowiązujących u przedsiębiorcy regulaminów. Jednocześnie odnosząc się do zasad ich przyznawania, należy przyjąć, że stanowią formę świadczenia dodatkowego wynikającego bezpośrednio ze stażu pracy pracownika, prawo do którego nabywa się po przepracowaniu wymaganego okresu. Zatem, decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tych świadczeń z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Jednocześnie, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączone są również nagrody jubileuszowe wypłacone częściej niż 5 lat, jeżeli taka nagroda zostaje wypłacona z dniem rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę, a do nabycia prawa do następnej nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy lub gdy pracownik przedstawi dokumenty poświadczające zatrudnienie, które nie było uwzględniane przy ustalaniu prawa do poprzedniej nagrody. Jednakże, jeżeli nagroda jubileuszowa jest wypłacana przed upływem 5 lat z innych przyczyn niż wymienione powyżej, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Powyższe oznacza, że nagroda jubileuszowa przyznana osobom, które wcześniej obchodziły swój jubileusz 5-lecia czy 10-lecia pracy będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe”.
Natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2020 r., DI/100000/43/226/2020, ZUS odnosząc się do kwestii wyłączenia z podstawy wymiaru składek nagrody jubileuszowej zajął stanowisko, że „decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczeń pieniężnych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast fakt daty wypłacenia tych świadczeń pracownikowi (wypłata tych świadczeń może nastąpić więc w okresie krótszym niż 5 lat od dnia uzyskania przez pracownika poprzedniej nagrody jubileuszowej)”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, mam pytanie jak rozliczyć czas pracy nauczyciela, który ma nadgodziny (6) w ciągu tygodnia. Czy jest to 40 godzin plus 6 czy w sumie 40 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony 1 września spełnia wszelkie warunki do umowy na czas nieokreślony. Jak zatytułować umowę o pracę przez mianowanie, akt mianowania, umowa na czas nieokreślony. Jest to nowa placówka, a w poprzedniej nauczycielowi stwierdził dyrektor po mianowaniu, że jest to umowa przez mianowanie. Jak to zapisać podczas zatrudnienia w nowej placówce. Kto to stwierdza w przypadku zatrudnienia dyrektora w nowej placówce jeśli nie ma starego dyrektora i jak to się odbywa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor musi wypłacić pełną kwotę świadczenia socjalnego w przypadku zatrudnienia nauczyciela na kilka godzin. Nauczyciel ten na terenie organu prowadzącego jest zatrudniony w kilku placówkach, w mojej szkole jest zatrudniony na dodatkowej umowie na 2 godziny. Czy można wprowadzić zapis do regulaminu, który ogranicza wypłatę w mojej szkole świadczenia socjalnego (poza świadczeniem urlopowym)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, który chce odejść na świadczenie kompensacyjne w latach 80 3 lat, miesiąca i 10 dni lat urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, a następnie czterech lat na drugie dziecko. Zus uznał ten nadwyżkowy rok, miesiąc i 10 dni za okres nieskładkowy. Mam problem jak potraktować ten czas do wysługi lat czy jest on zaliczany do stażu pracy czy też nie. Jeśli byłby zaliczony nauczycielce przysługuje we wrześniu nagroda jubileuszowa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe