Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik niepedagogiczny ukończył 4 letnie technikum zawodowe. Ile lat nauki należy mu zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy dzienne technikum zawodowe to szkoła wymieniona w art. 155 § 1 pkt 2 kodeksu pracy - czy art. 155 § 1 pkt 3?
Technikum (nazywane niekiedy zawodowym) jest średnią szkołą zawodową, a więc z tytułu jej ukończenia należy pracownikowi wliczyć do stażu uprawniającego do urlopu 4 lata, zgodnie z czasem trwania nauki w szkole – art. 155 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim 1.09. (nie wykorzystała urlopu) mogę wypłacić ekwiwalent? Czy też musi wykorzystać urlop i w ten sposób przedłużyć nieobecność w pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie! W zbliżającym się roku szkolnym będę zobowiązana do zorganizowania nauczania indywidualnego dla ucznia kl.IV, który posiada również orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm. W związku z tym mam pytanie: Czy nauczyciele, którzy będą uczyli chłopca indywidualnie muszą posiadać dodatkowo wykształcenie w zakresie oligofrenopedagogiki? Pozdrawiam
- Nauczycielka zatrudniona od września 1993 r.na czas nieokreślony (od maja 1995r. akt mianowania) nabyła nowe kwalifikacje do nauczania przedmiotu techniki w gimnazjum od dnia wrzesień 2015- w nowym roku szkolnym 2015/2016 został jej przyznany cały etat nauczyciela techniki. Czy powinnam zmienić umowę o pracę zawartą we wrześniu 1993 roku na podstawie przekształcenia stosunku pracy ? Aneksu do umowy ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania realizuje w macierzystej placówce 7/18, dopełnia w innej szkole 11/18. W sumie w arkuszu macierzystej placówki ma 18/18. Moje pytanie, czy w takim przypadku traci możliwość utrzymania zatrudnienia na podstawie mianowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z tworzeniem CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH KSIĘGOWYCH, w gminie od 1.01.2020 r., moja księgowa otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Przedszkole zatrudnia 23 osoby. Na jakiej podstawie prawnej bazować, aby dać odprawę księgowej? Pracuje ona w przedszkolu od 6.10.2017 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe