Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi (sprzątaczka) skierowała do mnie pismo, w którym zwraca się z prośbą o nie przydzielanie jej zastępstw za nieobecne (będące na zwolnieniu) współpracownice. Swoją prośbę motywuje w następujący sposób „jestem po 6 operacjach, co powoduje, że z każdym rokiem jestem coraz słabsza i trudniej wykonuje mi się wciąż dokładaną pracę. Dodatkowa praca(zastępstwa) powoduje ogromne obciążenie mojego organizmu zarówno fizyczne jak i psychiczne, czego wynikiem jest zaobserwowany przeze mnie spadek mojej odporności i ogólnie sił”. Czy przydzielanie zastępstw pracownikowi obsługi za nieobecnego pracownika jest zgodne z prawem? Jeżeli tak, to czy w przypadku takiej motywacji nie powinnam skierować pracownicy na ponowne badania lekarskie?
Przepisy prawa wskazują, że można zatrudnić pracownika, który jest już zatrudniony w danym zakładzie pracy, na podstawie drugiej umowy – na zastępstwo. Jednakże w takim wypadku taką umowę powinno się zawrzeć na piśmie, a pracownikowi powinno się wypłacić dodatkowe wynagrodzenie.
Inna formą przydzielenia pracownikowi zadań „za koleżankę” jest skorzystanie z art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320), zgodnie z którym wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Warto także pamiętać, że zgodnie z treścią art. 36 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282 ze zm.) pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny.
Ustalając przesłanki nabycia prawa do omawianego dodatku w regulaminie wynagradzania, należy pamiętać, że jest to świadczenie, które może być przewidziane jedynie za wykonanie dodatkowych zadań, poza bieżącymi zadaniami służbowymi lub z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych. Jest to zatem świadczenie o charakterze jednorazowym lub też krótkookresowym. W żadnym zaś razie nie może być elementem stałym wynagrodzenia. Nie jest dopuszczalne, co spotyka się czasami w praktyce, ustalanie pracownikom tego dodatku na czas nieokreślony.
Generalnie przydzielanie zadań za nieobecnych pracowników nie jest uregulowane w przepisach, ale warto mieć na uwadze, że zwykle powoduje powstanie tak zwanych nadgodzin, za co także należy się dodatek.
Pracownik nie może odmówić pracy w nadgodzinach, ale przesłana prośba nie jest powodem do wysłania pracownika na badania kontrolne, gdyż nie neguje on przyznawanych mu obowiązków, a jedynie wskazuje, że to praca dodatkowa nadmiernie go obciąża.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy kierownik gospodarczy zatrudniony w szkole może prowadzić działalność gospodarczą?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwość zatrudnienia nauczyciela przy realizacji zajęć na kwalifikacyjnych kursach zawodowych na innych zasadach niż umowa o pracę zgodnie z Kartą nauczyciela? Nadmieniam, że chodzi o nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze na umowę o pracę w innej jednostce oświatowej. Praca w ramach KKZ będzie jego dodatkową pracą.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest ściśle określona liczba opiekunów na wycieczki szkolne?
- Bardzo proszę o udzielenie mi porady w sprawie przejścia pracownika niepedagogicznego na emeryturę. Pracownik osiągnął wiek emerytalny 20.10.2017 r. Dokładnie 20.12.2019 r. przysługuje mu nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. Pracownik w międzyczasie przeszedł zawał (sierpień 2018) i jest na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim. Chciałby przejść na emeryturę ale jednocześnie chciałby dostać nagrodę jubileuszową. Kiedy najlepiej ma pisać wniosek o emeryturę (styczeń, luty, marzec 2019 r.) aby dostać jubileusz i mieć waloryzację? Proszę o odpowiedź i dziękuję.
- Moje pytanie dotyczy przyznania urlopu uzupełniającego po urlopie rodzicielskim. Otóż nauczycielka kończy roczny urlop rodzicielski 18.08.2021 r. Czy przynależny jej urlop uzupełniający za 2020 r. może wybrać, za zgodą dyrektora szkoły, od 01 września 2021 r., czy musi bezpośrednio po zakończonym urlopie rodzicielskim czyli od 19.08.2021 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe