Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik poszedł na urlop z dniem 4 sierpnia który miała trwać do 22 sierpnia, od 12 sierpnia poszedł na zwolnienie czyli urlop został przerwany. Czy po zwolnieniu lekarskim może wybrać dalszą część urlopu (chodzi o to żeby wykorzystał w roku przysługujące mu 14 ciągłego urlopu)? Czy to będzie się liczyło jako ciągłość, jeśli po zwolnieniu weźmie dalszy urlop? Czy ponownie musi wypisać wniosek na 10 dni urlopu tak aby zapewnić te 14 dni?
Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, natomiast to, że pracownik nie wykorzystał tego urlopu w całości, bowiem urlop został przerwany z powodu choroby pracownika, nie powoduje odpowiedzialności pracodawcy z tytułu nieudzielenia urlopu zgodnie z zasadą określoną w art. 162 k.p.
Część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym
Kwestia udzielania urlopu dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uregulowana została w treści Kodeksu pracy.
Jak stanowi art. 166 Kodeksu pracy część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Ustawodawca jednak nie określił trybu uzgadniania „późniejszego terminu” wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Termin ten jednak powinien być uzgodniony z pracownikiem i nie może przypadać później niż do końca września roku następnego (art. 168 k.p.).
Pracownik uzgadnia z pracodawcą termin wykorzystania przerwanego urlopu
Zatem wystarczy, że pracownik w dowolny sposób uzgodni z pracodawcą termin wykorzystania tego urlopu. Jeśli zostanie to uzgodnione pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, to możliwe jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu zwolnienia lekarskiego zaraz po zakończeniu tego zwolnienia, albo w terminie późniejszym. Nie ma obowiązku udzielania niewykorzystanego urlopu z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim bezpośrednio po zakończeniu tego zwolnienia lekarskiego.
Odrębną kwestią jest korzystanie z części urlopu wypoczynkowego trwającej co najmniej 14 dni kalendarzowych, o których mowa w art. 162 Kodeksu pracy.
Do przerwania części urlopu trwającej co najmniej 14 dni kalendarzowych, jako że ustawodawca nie reguluje tej kwestii w sposób odrębny, należy stosować przepis art. 168 k.p., co oznacza, że niewykorzystanej części urlopu z powodu choroby należy udzielić w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Ustawodawca nie nałożył tu obowiązku, aby pracownik zobowiązany był na nowo wnioskować o co najmniej dwutygodniowy urlop wypoczynkowy.
Należy zaznaczyć, że pracodawca udzielił już pracownikowi urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, natomiast to, że pracownik nie wykorzystał tego urlopu w całości, bowiem urlop został przerwany z powodu choroby pracownika, nie powoduje odpowiedzialności pracodawcy z tytułu nieudzielenia urlopu zgodnie z zasadą określoną w art. 162 k.p.
Naruszenie, ale nie wykroczenie
Należy podkreślić, że nawet niedopełnienie przez pracodawcę zasady udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, chociaż jest naruszeniem pracowniczego prawa do urlopu wypoczynkowego, nie stanowi jednak wykroczenia przeciwko prawom pracownika (por. Kodeks pracy. Komentarz, red. dr Krzysztof Walczak, wyd. C.H. Beck, 2014r. ,wydanie 13, komentarz do art. 162 k.p.).
Reasumując, jeśli pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w części obejmującej co najmniej 14 dni kalendarzowych, natomiast pracownik nie wykorzystał całego udzielonego urlopu z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim, to pracodawca nie musi już udzielać kolejnego urlopu w wymiarze 14 dni kalendarzowych (już raz pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych).
Przepis art. 162 k.p. wskazuje, że pracodawca musi udzielić urlopu w takim wymiarze, co nie oznacza, że urlop ten musi zostać w takim wymiarze wykorzystany przez pracownika.
W przypadku przerwania udzielonego urlopu – w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim - na pracodawcy ciąży wyłącznie obowiązek udzielenia, w uzgodnieniu z pracownikiem, niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego – najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycielom zatrudnionym na podstawie kodeksu pracy? Jeśli tak, to czy jest jakaś górna granica?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W zespole szkolno-przedszkolnym (placówka publiczna) prowadzonym przez samorząd mamy dzieci z orzeczeniami o potrzebie rehabilitacji ruchowej (1 dziecko w szkole podstawowej i 2 w przedszkolu – oddział zerowy) - po 1 godzinie na dziecko.
Na podstawie jakich przepisów możemy zawrzeć umowę o pracę z technikiem rehabilitacji do prowadzenia tych zajęć?
Jaki powinien być wymiar etatu tej osoby i jakie przepisy regulują jego wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Będę prowadzić od września 2022 r. publiczną szkołę podstawową jako osoba fizyczna i będziemy pracować bez karty nauczyciela, na kodeksie pracy. Czy nauczyciele specjaliści mogą być zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia w takiej szkole, czy wyłącznie na umowę o pracę? Czy w przypadku szkoły z oddziałami przedszkolnymi, gdzie w klasach I-VIII będzie około 54 uczniów, a w oddziałach przedszkolnych około 34 uczniów wymiary zatrudnienia specjalistów będą wynosiły 1/4 etatu w naszej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może zatrudnić nauczycielkę języka polskiego (ukończyła filologię polską), będącą obecnie na drugim semestrze studiów podyplomowych z pedagogiki na etacie pedagoga szkolnego w liceum ogólnokształcącym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczyciela, który należy do związków zawodowych i jest szefem jednego z nich w szkole. Czy należy mu się zwolnienie z zajęć lekcyjnych na czas wyjazdu na spotkanie szkoleniowe dla członków związku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe