Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik z dniem 31.01.2013r. odchodzi na emeryturę i posiada zajęcie komornicze. Czy przysługujące mu świadczenia z ZFŚS jako emerytowi będą podlegały potrąceniom na rzecz zajęcia komorniczego?
Kodeks postępowania cywilnwgo:
Art. 884. § 1. Zajęcie obowiązuje nadal, choćby po zajęciu nawiązano z dłużnikiem nowy stosunek pracy lub zlecenia albo choćby zakład pracy przeszedł na inną osobę, jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała.
§ 2. W razie rozwiązania stosunku pracy z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca czyni wzmiankę o zajęciu należności w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, przesyła temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia oraz powiadamia o tym komornika i dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot. Przesłanie zawiadomienia komornika ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia zawiadomienia do tego pracodawcy.
Odchodzącemu na emeryturę pracownikowi należności komornicze będą teraz potrącane z emerytury.
Aby potrącać mu dodatkowo świadczenia socjalne w byłym zakładzie pracy, wydaje się, że komornik powinien wezwać pracodawcę do tego, aby nie wypłacał tych świadczeń, tylko przekazywał je na poczet długu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dostarczyła do szkoły zwolnienie lekarskie na trzy tygodnie. Okazało się, że przebywa w sanatorium. Czy to jest zgodne z prawem skoro inni nauczyciele wyjeżdżając do sanatorium w trakcie roku szkolnego biorą urlop bezpłatny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel etyki? Kiedy Dyrektor ma obowiązek zorganizować lekcje etyki w szkole?
- Nauczyciel - emeryt naszej szkoły został zatrudniony 01.09.2012 r. na czas nieokreślony na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18. Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela w czerwcu 2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron ( art 23 ust. 4 pkt 1 KN). Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi (proszę o podstawę prawną)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dnia 30 czerwca 2017 r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od dnia 14 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2018 r. (do dnia 13 września urlop wypoczynkowy uzupełniający). Dyrektor udzielił UW na podst. art. 186 Kodeksu Pracy na wyżej wymieniony okres. Pracownica dnia 12 września 2017 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z tym urlop został przesunięty o 7 dni i rozpoczął się od dnia 21 września 2017 r. Dnia 26 lutego 2018 r. nauczycielka przebywająca na UW dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 26.02.2018 r. do dnia 12.03.2018 r. z kodem B. Poinformowana, że zwolnienie lekarskie nie będzie rozliczane ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym do końca sierpnia, odpowiedziała że właśnie przerywa ten urlop. Dnia 28 lutego 2018 r. dostarczyła pisemny wniosek, że na podst. art. 186 3 ust1 KP zwraca się z prośbą o przerwanie urlopu wychowawczego i przywrócenie do pracy.
Dyrektor szkoły odpisał, że nie wyraża zgody na przerwanie wyżej wymienionego urlopu. W odpowiedzi powołał się na art. 67b pkt 2 KN, dodając że „nagłe przerwanie urlopu wychowawczego znacznie by zaburzyło organizację pracy szkoły”.
Poinformował również nauczycielkę, że jest zatrudniona z KN i obowiązują ją w pierwszej kolejności zapisy KN.
Czy dużym błędem jest pisanie decyzji na przyznanie UW powołując się na zapisy KP pomijając KN, a w drugiej decyzji dotyczącej nie wyrażenia zgody na przerwanie UW tylko na zapisy KN.?
Czy w tej sytuacji nauczyciel może udać się do Sądu Pracy, aby dochodzić swoich racji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z otrzymanym orzeczeniem dziecka o kształceniu specjalnym powinnam zatrudnić oligofrenopedagoga do współorganizowania kształcenia specjalnego . W umowie należy wpisań stanowisko pracy. Zwykle określają to stanowisko jako nauczyciel wspomagajacy. Czy tak jest właściwie? Rozporządzenie taką osobę określa jako nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne. I właśnie mam dylemat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe