Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik zatrudniony jest od 1 lutego 2023 r. Przyniósł po 2 tygodniach pracy dokumenty do zaliczenia pracy w rolnictwie i po akceptacji radcy prawnego dyrektor zalicza powyższy okres do stażu pracy. W maju pracownik przyniósł dokumenty potwierdzające pracę za granicą (przetłumaczone). Czekam na decyzję radcy prawnego zatrudnionego przez organ prowadzący. Uznanie pracy za granicą spowoduje, że będzie miał prawo do wypłaty dodatkowego świadczenia za 25 lat pracy. Dotychczas pracownik był rolnikiem, wyjeżdżał do pracy zagranicę a przed przyjściem do szkoły pracował w markecie i tam raczej nie ubiegał się o zaliczenie dotychczasowych lat pracy. Czy jest określone w przepisach po jakim czasie pracownik może w nowym miejscu wnioskować o zaliczenie pracy z wcześniejszych okresów zatrudnienia? Czy jest przepis mówiący o zaliczeniu lat pracy z wcześniejszych okresów pracy tj. czas między poszczególnymi wnioskami? Dodam, że od 1 czerwca został zatrudniony kolejny pracownik na czas nieobecności za chorego konserwatora i po podpisaniu umowy stwierdził, że gromadzi dokumenty o zaliczenie pracy w rolnictwie, pracy za granicą oraz za czas przebywania na tzw. „kuroniówce”.
Nie ma takiego okresu. Pracownik ma jedynie udokumentować swoje uprawnienie, a pracodawca ma wypłacić świadczenie. Zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 530) dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Wobec tego nawet jeśli pracownik będzie co kilka miesięcy przynosił nowe dokumenty – trzeba je uwzględniać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy prawidłowo rozliczyć wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownik złożył wypowiedzenie w dniu 17 maja 2021 r. Czy należy liczyć 3 miesiące od 1 dnia następnego miesiąca czyli 01.06.2021 (zaznaczam, iż pracownik przepracował powyżej 6 miesięcy – czyli przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- czy nauczycielce, która od1 stycznia do końca marca była na L-4 następnie urodziła i przebywała do końca sierpnia na urlopie macierzyńskim a do 23 listopada na wypoczynkowym należy sie trzynasta pensja - tzw. trzynastka.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma prawo skrócić nauczycielce o 2 miesiące urlop dla poratowania zdrowia?
- Nauczyciel w placówce nieferyjnej pracował 9/18 etatu przez 6 miesięcy i pracował 3 dni w tygodniu. Teraz pracuje na 5/18 przez 2 dni w tygodniu. Jak udzielić urlopu- po zakończeniu roku szkolnego? Czy uwzględnić 3 dni pracy za 6 mięsięcy i 2 dni pracy przez pozostały okres zatrudnienia (od 2 lipca-9 dni-3 dni w a od 23 lipca - 2 dni w tygodniu)? Czy uwzględnić tylko 2 dni/tydzień świadczenia pracy wynikające z ostatniego miesiąca roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka naszej szkoły przebywała na urlopie macierzyńskim od października do kwietnia. 15 kwietnia wróciła do pracy, przerywając urlop, a od 01.09.2019 r. zamierza go kontynuować.
Na urlop macierzyński w październiku pani odeszła z pełnego wymiaru, natomiast od 01.09.2019 r. w arkuszy organizacyjnym ma uwzględnione 8,97/18. Jaka będzie podstawa wymiaru urlopu od 1 września?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe