Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownikowi administracyjnemu zatrudnionemu w jednostce samorządu terytorialnego za wykonanie dodatkowej pracy został przyznany dodatek specjalny na okres 2 m-cy. Czy powinien zostać wliczony do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Zgodnie z ustawą o ododatkowym wynagrodzeniu rocznym, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop określa, że wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.
Dodatek spacjalny wypłacany pracownikowi samorządowemu przez dwa miesiące nie stanowi jednorazowego ani nieperiodycznego składnika wynagrodzenia, w związku z czym powinien zostać wliczony do podstawy 13-tki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w dniu 1 września 2018 r. na postawie mianowania w dniu 18 stycznia 2020 roku ukończy 57 lat. Czy w związku z tym można rozwiązać z nim umowę o pracę na czas nieokreślony w związku z art 23 ust. 1 pkt 2? Nauczyciel przebywa na zwolnieniach lekarskich od 10 czerwca 2019 r., a wcześniej również korzystał wielokrotnie ze ze zwolnień lekarskich utrudniając prawidłową organizację roku szkolnego i kształcenia uczniów. Czy można mu wręczyć lub wysłać pocztą wypowiedzenie, gdy przebywa na kolejnych zwolnieniach? W chwili obecnej jest to 203 dni zwolnień lekarskich. Jaki wówczas okres wypowiedzenia należy zastosować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy niepedagogiczni szkoły złożyli do dyrektora podanie (prośbę) aby za święto przypadające w sobotę tj. 01.11.2014 r. oddać im dzień wolny 24 grudnia 2014 r. Nadmieniam, iż w szkole występuje miesięczny okres rozliczeniowy, czy w związku z powyższym dyrektor może przychylić się do prośby pracowników niepedagogicznych czy musi wyznaczyć wolny dzień w listopadzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przywileje traci nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, jeśli na mocy porozumienia stron zostanie zmniejszony mu wymiar godzin z etatu na 16/18h (nauczyciel otrzymał propozycję pracy z wyższej uczelni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od września 2015 do 31 sierpnia 2016 roku przebywa na urlopie wychowawczym czy po powrocie do pracy z dniem 1 września będzie jej się należał urlop uzupełniający w wymiarze 56 dni ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie, nauczyciel udaje się na rozmowę kwalifikacyjną na nauczyciela dyplomowanego. Czy należy mu się wynagrodzenie, żeby dojechać nie może być na swoich ostatnich 2 lekcjach? Czy musi złożyć wniosek o urlop bezpłatny? Jest to mężczyzną, który nie ma dzieci i z opieki z tytułu wych. dziecka do lat 14 nie skorzysta.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe