Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownikowi obsługi zmarł w marcu bliski członek rodziny, w związku z tym przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracownik nie wybrał tych dwóch dni, gdyż nie było takiej potrzeby, ponieważ z powodu zawieszenia działalności placówek oświatowych nie musiał być w pracy w dniach, kiedy trzeba było załatwiać sprawy pogrzebowe i kiedy odbył się pogrzeb. Czy pracownik musi wykorzystywać urlop okolicznościowy, jeśli nie chce? Czy może wykorzystać urlop okolicznościowy na sprawy niezwiązane z samym wydarzeniem? Czy jest jakiś termin po wydarzeniu, po jakim pracownik nie może już wykorzystać urlopu okolicznościowego?
Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1632) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy; 1 dzień - w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Skoro w marcu zmarła osoba bliska pracownika, a np. w maju pracownik nie ma do załatwienia żadnych spraw związanych z pogrzebem lub zgonem tej osoby, nie ma podstawy do udzielenia ww. zwolnienia z pracy, ponieważ nie istniałby związek przyczynowy z nieświadczeniem pracy a zgonem lub pogrzebem osoby bliskiej; nie jest to bowiem urlop podobny do urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, zatrudniony na 4/22 h, może otrzymać dodatek motywacyjny pomimo, że w regulaminie zostało określone, że aby otrzymać dodatek motywacyjny, trzeba być zatrudnionym na minimum pół etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni zaległego urlopu przysługuje nauczycielce, która wykorzystała ferie zimowe 20.01.2014 – 2.02.2014 r., a następnie korzystała z: a) zwolnienia lekarskiego od 12.02.2014 do 2.10.2014 r., b) urlopu macierzyńskiego w terminie 3.10.2014 r. do 1.10. 2015. Jesteśmy szkołą niepubliczną i w umowie pracownica ma zagwarantowane 52 dni urlopu w roku (10 dni - ferie zimowe i 42 w czasie ferii letnich).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak powinna wyglądać umowa z nauczycielem zatrudnionym w Zespole Szkół i w jaki sposób dokonać zmian w zawartych wcześniej umowach.
W 1999r. zostało utworzone Gimnazjum Publiczne ; w zawartych wtedy pomiędzy Dyrektorem Gimnazjum a nauczycielami umowach o pracę jako miejsce wykonywania pracy wskazano Gimnazjum Publiczne. W 2005r. został utworzony Zespół Szkół Samorządowych, w skład którego weszło Gimnazjum Publiczne oraz nowo powstałe Liceum Ogólnokształcące.
Umowy z nauczycielami z tego okresu były zawierane przez dyrektora ZSS, a jako miejsce wykonywania pracy wskazywano:
1) Gimnazjum Publiczne w ZSS
lub
2) LO w ZSS
lub
3) Gimnazjum Publiczne i LO w ZSS.
W 2011r. do ZSS zostało włączone nowo utworzone Technikum, w związku z czym zmieniła się treść umów z niektórymi nauczycielami w zakresie miejsca wykonywania pracy.
Obecnie gimnazjum jest wygaszane i chcemy uporządkować umowy, gdyż konieczne będzie zwolnienie niektórych nauczycieli. W jaki sposób powinniśmy to zrobić, uwzględniając fakt, że nauczyciele wykonują pracę:
4) Tylko w jednym typie szkoły, wchodzącej w skład ZSS
5) W dwóch typach szkół, wchodzący w skład ZSS
6) W trzech typach szkół, wchodzących w skład ZSS
Czy wykazywać w umowie liczbę godzin, realizowanych w każdej ze szkół ( ta liczba zmienia się nawet w ciągu roku szkolnego?)
Sporządzić aneks do umowy czy zawrzeć nową jeśli nauczyciel ma umowę zawartą np. z dyrektorem Gimnazjum Publicznego, a obecnie jest to Dyrektor ZSS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik zatrudniany w szkole na stanowisku administracji lub obsługi (np. sekretarz, kierownik gospodarczy, informatyk, sekretarka, dozorca, woźna konserwator, pomoc nauczyciela) powinien wypełnić oświadczenie o niekaralności? A jeśli tak, jak powinno ono wyglądać i jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe