Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Problem tkwi w ogromnym rachunku telefonicznym. Otóż wychowawcy pełniący dyżur w młodzieżowym ośrodku socjoterapii udostępnili wychowankowi służbowy telefon komórkowy, aby zadzwonił do rodziców. Po niedługim czasie okazało się, że ten telefon został zablokowany przez operatora. Wyjaśniając sprawę otrzymałam informację, iż telefon został zablokowany, gdyż z tego numeru ściągane zostały kody sms do gier internetowych na kwotę powyżej tysiąca zł. W związku z tym czy jako dyrektor mogę pociągnąć do odpowiedzialności finansowej wychowawców którzy pełnili tego dnia dyżur i obciążyć ich kosztami tego rachunku, np. poprzez potrącenie z wynagrodzenia. Opiekun prawny dziecka twierdzi, iż nie zapłaci kosztów smsów, gdyż syn był pod opieką wychowawców i to oni są za to odpowiedzialni. Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
Jeżeli wychowanek ukończył 13 lat i działał z rozeznaniem co do swojego postępowania, naprawienie szkody (kosztów ściągniętych kodów sms) może być dochodzone bezpośrednio od niego (art. 415 w zw. z art. 426 KC), zaś od sytuacji majątkowej wychowanka zależy, czy należność będzie mogła faktycznie zostać od niego wyegzekwowana. Ponieważ wychowanek pozostawał pod nadzorem wychowawców MOS, odpowiedzialności finansowej za zachowanie dziecka nie ponoszą rodzice (art. 427 KC). Wychowawca lub wychowawcy nadzorujący wychowanka ponieśliby odpowiedzialność za wyrządzoną przez niego szkodę, gdyby umyślnie umożliwili zakup kodów sms, czyli przekazując wychowankowi telefon, co najmniej musieliby godzić się z możliwością wyrządzenie takiej szkody (art. 122 KP). Jeśli natomiast co najmniej nieumyślnie personel placówki zawinił w nadzorowaniu wychowanka (np. wykazał się lekkomyślnością lub niedbalstwem), czyli poszczególne osoby nie wykonywały spoczywających na nich obowiązków z zakresu nadzoru lub nienależycie je wykonywały, ich odpowiedzialność w tym przypadku jest bardzo wątpliwa, ponieważ zasadą jest obowiązek naprawienia straty poniesionej przez pracodawcę tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda (art. 115 KP). Normalnym następstwem udostępnienia telefonu wychowankowi w celu rozmowy z rodzicem nie jest obowiązek zapłaty przez właściciela telefonu rachunku na kwotę ponad 1.000 zł. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim inna osoba (np. wychowanek) przyczynił się do jej powstania albo zwiększenia (art. 117 KP). Jeśli naprawienie szkody nie zostanie wyegzekwowane od ucznia, koszt rachunku poniesie organ prowadzący jako ponoszący odpowiedzialność za funkcjonowanie placówki (art. 5 ust. 7 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie art. 10 pkt 7 KN, na czas określony.
1. Umowa kończy się 31 sierpnia i wówczas kończymy współpracę z nauczycielem. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy w miejscu przeznaczonym na przyczynę rozwiązania stosunku pracy?
2. Czy jeśli jest to nauczyciel kontraktowy lub początkujący podstawa prawna się zmienia?
3. Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w sposób wskazany we wstępie, na własną prośbę skraca umowę składając wypowiedzenie. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Czy należy poinformować związki zawodowe o zamiarze ograniczenia etatu dla nauczyciela wygaszanego gimnazjum? (członek związku zawodowego, nauczyciel zatrudniony przez mianowanie)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na czas nieokreślony. Nauczyciel był zatrudniony od dnia 01.09.2001 roku do dnia 31.08.2011 r. W okresie od dnia 05.01.2009 do dnia 31.08.2011 r. nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym z innych ważnych przyczyn. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Czy ww. nauczycielowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, za jaki okres i w jakim wymiarze? Dziękuję!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeszcze odnośnie tego pytania: "Pracownicy należy się 26 dni urlopu wypoczynkowego, pracuje na 0,2 etatu po 1,6 godz dziennie czyli 1 godzinę 36 minut codziennie (8 godzin tygodniowo: 5 dni tj. 1,6). Ile dni urlopu należy się tej pracownicy od stycznia do czerwca w dniach i godzinach?" Jaki wpis jest wtedy na świadectwie, w pkt. 6 - 1 odnośnie wykorzystania urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe