Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeżeli wychowanek ukończył 13 lat i działał z rozeznaniem co do swojego postępowania, naprawienie szkody (kosztów ściągniętych kodów sms) może być dochodzone...

PORADA PRAWNA

21 grudnia 2016 Kadry

Problem tkwi w ogromnym rachunku telefonicznym. Otóż wychowawcy pełniący dyżur w młodzieżowym ośrodku socjoterapii udostępnili wychowankowi służbowy telefon komórkowy, aby zadzwonił do rodziców. Po niedługim czasie okazało się, że ten telefon został zablokowany przez operatora. Wyjaśniając sprawę otrzymałam informację, iż telefon został zablokowany, gdyż z tego numeru ściągane zostały kody sms do gier internetowych na kwotę powyżej tysiąca zł. W związku z tym czy jako dyrektor mogę pociągnąć do odpowiedzialności finansowej wychowawców którzy pełnili tego dnia dyżur i obciążyć ich kosztami tego rachunku, np. poprzez potrącenie z wynagrodzenia. Opiekun prawny dziecka twierdzi, iż nie zapłaci kosztów smsów, gdyż syn był pod opieką wychowawców i to oni są za to odpowiedzialni. Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.

Jeżeli wychowanek ukończył 13 lat i działał z rozeznaniem co do swojego postępowania, naprawienie szkody (kosztów ściągniętych kodów sms) może być dochodzone bezpośrednio od niego (art. 415 w zw. z art. 426 KC), zaś od sytuacji majątkowej wychowanka zależy, czy należność będzie mogła faktycznie zostać od niego wyegzekwowana. Ponieważ wychowanek pozostawał pod nadzorem wychowawców MOS, odpowiedzialności finansowej za zachowanie dziecka nie ponoszą rodzice (art. 427 KC). Wychowawca lub wychowawcy nadzorujący wychowanka ponieśliby odpowiedzialność za wyrządzoną przez niego szkodę, gdyby umyślnie umożliwili zakup kodów sms, czyli przekazując wychowankowi telefon, co najmniej musieliby godzić się z możliwością wyrządzenie takiej szkody (art. 122 KP). Jeśli natomiast co najmniej nieumyślnie personel placówki zawinił w nadzorowaniu wychowanka (np. wykazał się lekkomyślnością lub niedbalstwem), czyli poszczególne osoby nie wykonywały spoczywających na nich obowiązków z zakresu nadzoru lub nienależycie je wykonywały, ich odpowiedzialność w tym przypadku jest bardzo wątpliwa, ponieważ zasadą jest obowiązek naprawienia straty poniesionej przez pracodawcę tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda (art. 115 KP). Normalnym następstwem udostępnienia telefonu wychowankowi w celu rozmowy z rodzicem nie jest obowiązek zapłaty przez właściciela telefonu rachunku na kwotę ponad 1.000 zł. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim inna osoba (np. wychowanek) przyczynił się do jej powstania albo zwiększenia (art. 117 KP). Jeśli naprawienie szkody nie zostanie wyegzekwowane od ucznia, koszt rachunku poniesie organ prowadzący jako ponoszący odpowiedzialność za funkcjonowanie placówki (art. 5 ust. 7 UoSO). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT